Z wielką mocą idzie wielki radiator, czyli o pierwszej 4-slotowej karcie graficznej RTX 3090 Ti

ZOTAC zadbał o to, aby rynek doczekał się pierwszej 4-slotowej karty graficznej RTX 3090 Ti.
Powiedzieć, że RTX 3090 Ti PGF OC od ZOTAC nie jest ogromnym, to jakby nie powiedzieć nic. Do tej pory karty graficzne zdołały przyzwyczaić nas do konstrukcji zajmujących 3-sloty, a nawet 3,5 i 3,75 slota, ale nie monstrualnych czterech, które stanowią kolejną „barierę” i w praktyce całkowicie zasłaniają praktycznie całą dolną część płyty głównej typu ATX. Dlatego właśnie tak zaskoczyła nas propozycja ZOTAC w postaci modelu PGF OC najnowszego flagowca NVIDIA.

GeForce RTX 3090 Ti PGF OC od ZOTAC jest wyjątkowy zwłaszcza ze względu na swoją grubość, która wynosi niebywałe 73 mm. Wszystko to przy bazowaniu na jednym z najkrótszych laminatów dla wszystkich RTX 3090 Ti, bo rzędu 30,9 cm, co jeszcze bardziej podkreśla ogólną grubość modelu, który bardzo przypomina RTX 3090 Ti AMP Extreme Holo.

Ba, wydaje się względem tej wersji nawet ładniejszy pod kątem projektu obudowy, którą wieńczy trio wentylatorów – dwa duże po bokach i mniejszy między nimi. Ten z prawej strony „dmucha” bezpośrednio na okrągłe wcięcie zarówno w laminacie, jak i futurystycznym backplate, który również pełni funkcję chłodzącą, ale to widok z profilu jest w przypadku tej karty najważniejszy.

Patrząc na jej tył, możemy dostrzec niestety tylko dwa masywne śledzie/wsporniki, które powinny zostać wymienione na potrójną wersję. Nie bez powodu, bo nawet w mniejszych i lżejszych modelach Founders Edition NVIDIA zdecydowała się na właśnie 3-slotowe uchwyty, a nie standardowe w tym segmencie dwuslotowe, co powinno dać producentom pokroju ZOTAC’a do myślenia.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, jak karta wygląda z boku, a grubość czterech szczelin sprawia, że jest to solidna karta. Od spodu karty wyraźnie widać duży aluminiowy radiator, który jest niezbędny do schłodzenia 450W TDP karty 3090 Ti. Z góry karty wystaje osłona z agresywnie wyglądającym logo Zotac, któremu towarzyszą fioletowe akcenty LED po lewej i prawej stronie logo.

Tak wielkie chłodzenie ma za zadanie rozpraszać limitowane do 450 watów TDP karty, ale patrząc na jego rozmiar, to praktycznie pewne, że zabawą w ustawieniach można odpić tę wartość do ponad 500 watów. W innym przypadku tak wielki radiator nie wykorzystywałby swojej największej zalety – wyższego potencjału chłodzenia.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *