1700 zainfekowanych telefonów z Androidem. Wystarczył niecały miesiąc!

Medusa to kolejny trojan bankowy na Androida, który zyskuje popularność. Jak wynika z analiz, w dużej mierze działa analogicznie do oprogramowania FluBot, a skuteczne kampanie pozwoliły atakującym dotrzeć do ponad 1700 telefonów w niecały miesiąc.

Medusa opisywana jest przez zespół analityków z ThreatFabric jako oprogramowanie podobne do trojana FluBot, ale co do zasady tożsame z TangleBot (mimo, że niektórzy twierdzą, że są to dwie różne rodziny). Pierwsze przypadki infekcji zostały zidentyfikowane jeszcze w 2020 roku, ale po najnowszych aktualizacjach oprogramowanie zyskało dodatkowe opcje i ponownie może być poważnym zagrożeniem.

Ciekawostką stosowaną przez atakujących od stycznia 2022 roku jest wykorzystanie mechanizmu automatycznego odpowiadania na powiadomienia push w Androidzie. Dzięki manipulacji kodem, trojan jest w stanie zmieniać treść powiadomień bez wiedzy użytkownika, a w praktyce nawet na nie odpowiadać. Możliwy scenariusz to na przykład udostępnianie w imieniu użytkownika linków phishingowych przez social media (w ramach odpowiedzi na wyskakujące powiadomienie z aplikacji).

Na tę chwilę pisze się o realnym zagrożeniu jedynie za granicą, a jako przykład podaje kampanię FLUDHL, w ramach której w 24 dni udało się zainfekować przeszło 1700 telefonów. Równolegle prowadzonych kampanii jest jednak więcej, a pojawienie się zagrożenia także w Polsce – zapewne tylko kwestią czasu. Niedawno analogiczne rozszerzenie zasięgu ataków obserwowaliśmy na przykładzie trojana bankowego BRATA.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *