43-latek z Połańca oszukany przez pishing na jednym z portali aukcyjnych

43-latek na jednym z portali aukcyjnych chciał sprzedać rower. Zamiast otrzymać pieniądze za sprzedaż przedmiotu został oszukany. Z jego rachunku bankowego zniknęło łącznie 13 000zł. Postęp technologiczny sprawił, że bankowość i zakupy w znacznym stopniu przeniosły się do sieci. Jednak Internet nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku!

Wczoraj do połanieckich policjantów zgłosił się 43-letni mieszkaniec miasta, który jak się okazało padł ofiarą oszustwa. Z relacji mężczyzny wynikało, że dwa tygodnie wcześniej, na jednym z portali aukcyjnych, wystawił do sprzedaży rower miejski za kwotę 500zł. W ten sam dzień przez komunikator internetowy skontaktowała się z nim nieznana mu osoba, która twierdziła, że jest zainteresowana kupnem jednośladu. Aby otrzymać pieniądze wystarczyło jedynie kliknąć w otrzymany link rzekomo wybranej firmy kurierskiej, który przekierował mężczyznę na stronę banku, w której posiada konto. Okazało się, że strona była fałszywa, jednak 43-latek zdążył już wpisać login i hasło. Jak się później okazało z konta mężczyzny zrealizowane zostały trzy transakcje, na łączną kwotę 13000zł.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze! Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, nie podawaj loginu i hasła. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Sprawdzaj poprawność adresu strony swojego banku w przeglądarce! Apelujemy o rozwagę i ostrożność!

Źródło: KPP w Staszowie

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Pomożemy w zgłoszeniu Twojej sprawy do Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *