Potęga Wojny Informacyjnej. Ukraińcy zmusili 8 tys. Rosjan do odwrotu!

W wyniku specjalnych operacji informacyjnych, prowadzonych przez Siły Zbrojne Ukrainy, Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania z linii frontu ok. 8 tys. żołnierzy – przekazała Army Inform, agencja prasowa ukraińskiego resortu obrony. Warto przypomnieć przy tej okazji, że wojna z Rosją toczy się nie tylko w formie konwencjonalnej, ale także w cyberprzestrzeni.

Ukraina sformowała w trakcie wojny potężną cyberarmię, która odpiera ataki hakerskie Rosjan oraz demaskuje kremlowską propagandę. Ukraińcy mają też do dyspozycji wiele programów, które pozwalają im m.in. zlokalizować pozycje wroga oraz zidentyfikować tożsamość rosyjskich żołnierzy.

Przykładami są chatbot eWróg oraz oprogramowanie dostarczone przez amerykańską firmę Clearview AI. Pierwsze z wymienionych narzędzi jest dostępne na Telegramie. Aby uzyskać do niego dostęp należy potwierdzić, że jest się autoryzowanym użytkownikiem aplikacji Dіya.

Poprzez chatbota obywatele mogą zgłaszać, jaki sprzęt wojskowy widzieli niedawno oraz – jeśli jest taka możliwość – podać dokładną lub przybliżoną lokalizację rosyjskich pozycji. Narzędzie umożliwia także wysyłanie zdjęć i filmów.

Oprogramowanie firmy Clearview AI pozwala z kolei na rozpoznawanie twarzy. Opiera się ono na algorytmie, który korzysta z bazy danych, zawierającej ponad 20 miliardów obrazów. Zdjęcia pochodzą z ogólnodostępnych źródeł internetowych, w tym z mediów społecznościowych. Rozwiązanie pozwala namierzyć konkretną osobę, np. rosyjskiego żołnierza poległego w boju lub podejrzanego o zbrodnie wojenne.

Jak się okazuje, równie skuteczne są skierowane do wroga działania informacyjne (Ukraińcy prowadzą je przede wszystkim w sieci). Na wielu pozycjach skutecznie powstrzymaliśmy ataki informacyjne, kontratakowaliśmy i pokonaliśmy Rosjan. Na przykład udało nam się znacznie zmniejszyć skuteczność działań mobilizacyjnych prowadzonych przez Rosjan na okupowanych terytoriach obwodów ługańskiego i donieckiego – powiedział ekspert wojskowy Dmytro Snegirjow.

Dodał, że połączenie skutecznych działań Sił Zbrojnych z odpowiednim wsparciem informacyjnym znacznie zmniejszyło motywację rosyjskich żołnierzy do wojny z Ukrainą. Według niego doprowadziło to do wycofania z linii frontu co najmniej czterech wrogich pułków, czyli ok. 8 tys. żołnierzy.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *