Potęga Wojny Informacyjnej. Ukraińcy zmusili 8 tys. Rosjan do odwrotu!

W wyniku specjalnych operacji informacyjnych, prowadzonych przez Siły Zbrojne Ukrainy, Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania z linii frontu ok. 8 tys. żołnierzy – przekazała Army Inform, agencja prasowa ukraińskiego resortu obrony. Warto przypomnieć przy tej okazji, że wojna z Rosją toczy się nie tylko w formie konwencjonalnej, ale także w cyberprzestrzeni.

Ukraina sformowała w trakcie wojny potężną cyberarmię, która odpiera ataki hakerskie Rosjan oraz demaskuje kremlowską propagandę. Ukraińcy mają też do dyspozycji wiele programów, które pozwalają im m.in. zlokalizować pozycje wroga oraz zidentyfikować tożsamość rosyjskich żołnierzy.

Przykładami są chatbot eWróg oraz oprogramowanie dostarczone przez amerykańską firmę Clearview AI. Pierwsze z wymienionych narzędzi jest dostępne na Telegramie. Aby uzyskać do niego dostęp należy potwierdzić, że jest się autoryzowanym użytkownikiem aplikacji Dіya.

Poprzez chatbota obywatele mogą zgłaszać, jaki sprzęt wojskowy widzieli niedawno oraz – jeśli jest taka możliwość – podać dokładną lub przybliżoną lokalizację rosyjskich pozycji. Narzędzie umożliwia także wysyłanie zdjęć i filmów.

Oprogramowanie firmy Clearview AI pozwala z kolei na rozpoznawanie twarzy. Opiera się ono na algorytmie, który korzysta z bazy danych, zawierającej ponad 20 miliardów obrazów. Zdjęcia pochodzą z ogólnodostępnych źródeł internetowych, w tym z mediów społecznościowych. Rozwiązanie pozwala namierzyć konkretną osobę, np. rosyjskiego żołnierza poległego w boju lub podejrzanego o zbrodnie wojenne.

Jak się okazuje, równie skuteczne są skierowane do wroga działania informacyjne (Ukraińcy prowadzą je przede wszystkim w sieci). Na wielu pozycjach skutecznie powstrzymaliśmy ataki informacyjne, kontratakowaliśmy i pokonaliśmy Rosjan. Na przykład udało nam się znacznie zmniejszyć skuteczność działań mobilizacyjnych prowadzonych przez Rosjan na okupowanych terytoriach obwodów ługańskiego i donieckiego – powiedział ekspert wojskowy Dmytro Snegirjow.

Dodał, że połączenie skutecznych działań Sił Zbrojnych z odpowiednim wsparciem informacyjnym znacznie zmniejszyło motywację rosyjskich żołnierzy do wojny z Ukrainą. Według niego doprowadziło to do wycofania z linii frontu co najmniej czterech wrogich pułków, czyli ok. 8 tys. żołnierzy.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.