Qualcomm ogłosił dostępność układów Wi-Fi 7. Na jakie transfery będzie można liczyć?

Czy Wi-Fi 7 będzie tym samym, czym miała być (i czym ciągle ma być) sieć komórkowa 5G? Tak – mowa o rewolucji bezprzewodowej transmisji danych, która może wydawać się niepotrzebna, ale która może tak naprawdę otworzyć wielu firmom furtki do produktów, które wymagały właśnie wysokich transferów. Jako że Qualcomm ogłosił dostępność układów Wi-Fi 7 dla przedsiębiorstw w formie próbek (na ogólną dostępność musimy czekać) to warto przypomnieć, co dokładnie można oczekiwać po tej generacji sieci bezprzewodowych.

Wi-Fi 7 jest 2,4-krotnie szybsze od Wi-Fi 6. Jego transfery „na papierze” zbliżają się do poziomu 40 Gb/s, a opóźnienia są na tyle niskie, że ponoć wraz z Wi-Fi 7 porzucimy przewody Ethernet

Firma Qualcomm ogłosiła swoje sieciowe produkty Networking Pro Series trzeciej generacji, które generują sieć Wi-Fi 7 w ramach konfiguracji od sześciu do 16 strumieni, obsługują 320-MHz kanały oraz transfer do 33 GB/s. Są zoptymalizowane pod kątem środowisk wieloużytkownikowych, a ponadto są wspierane przez gotowe usługi Qualcomm Technologies w zakresie automatycznej kontroli częstotliwości (AFC). To ostatnie umożliwia uzyskanie najwyższej możliwej wydajności w paśmie 6 GHz.

becnie uważa się, że pojawiająca się na horyzoncie dostępność Wi-Fi 7 sprawi, że świat zapomni nieco o standardzie Wi-Fi 6E i przeskoczy z Wi-Fi 6 bezpośrednio na Wi-Fi 7, pomijając ten chwilowy przystanek. Jest to spowodowane problemami produkcyjnymi, które pojawiły się podczas pandemii i tuż po ogłoszeniu dostępności Wi-Fi 6E, co znacząco ograniczyło jej powszechność. Standard WI-Fi 6 radzi sobie jednak przyzwoicie, bo według statystyk, od czasu premiery w 2018 roku stanowi obecnie ponad 50% wszystkich dostaw urządzeń Wi-Fi, a przewidywania sugerują dostarczenie do 5,2 mld sprzętów Wi-Fi 6 i 6E do 2025 roku.

Czy to nie zmieni się po oficjalnej i pełnoskalowej premierze Wi-Fi 7 na rynku? Czas pokaże, ale potencjał drzemiący w tym standardzie jest ogromny i tradycyjnie jeszcze bardziej zwiększy wydajność, przepustowość i zmniejszy opóźnienia. To z kolei otworzy wspominaną furtkę producentom i firmom, z której trudno nie będzie nie skorzystać. W rzeczywistości Wi-Fi 7 ma stać się standardem, dzięki któremu raz na zawsze porzucimy przewody Ethernet, ciesząc się odpowiednio wysoką wydajnością nawet bezprzewodowo.

Ogłoszenie Qualcomma jest nieco zaskakujące, bo wedle szacunków IEE (organu zarządzającego standardami sieci bezprzewodowych), standard Wi-Fi 7 odpowiadający Wi-Fi 802.11be doczeka się prezentacji dopiero w 2024 roku, a wkrótce potem nastąpi jego komercyjne wdrożenie. To jednak nas nie dziwi, bo firma MediaTek dumnie zapowiedziała przed rokiem, że zacznie sprzedawać pierwsze produkty zgodne z tym standardem w 2023 roku.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *