Policja może cię “namierzyć po filmach” – wystarczy analiza

Policja może trafić na czyjś trop na podstawie filmów z cyfrowej kamery. Jak podaje Niebezpiecznik powołując się na badania z Uniwersytetu w Groningen, naukowcy opracowali system, który analizuje cyfrowy szum na klatkach i może pomóc policji w identyfikacji urządzenia, którym zostały nagrane.

To z kolei kluczowe dane, które zwykle pomagają kogoś namierzyć – podaje Niebezpiecznik. Istotą systemu jest dokładna analiza grafiki i wyodrębnienie szumu, który powstaje na filmach głównie w gorszych warunkach oświetleniowych – w wyniku podbicia czułości matrycy. Badacze zauważyli, że szum ma na tyle dużo cech, że jego analiza pozwala rozpoznać nie tylko serię kamer, w których zastosowano dany sensor ale wręcz konkretną markę i model urządzenia, którym wykonano dany film.

Przy okazji zwraca się uwagę na zaskakującą skuteczność. Podczas testów system był w stanie sprawdzać do 5 nagrań na sekundę (pod uwagę brane są losowe klatki z całego filmu) i poprawnie wskazywać model konkretnego aparatu lub kamery ze skutecznością 99 proc. Badacze podają, że oprogramowanie radzi sobie także ze skompresowanym materiałem zaczerpniętym np. z mediów społecznościowych, co może sprawiać jeszcze większe wrażenie.

Różne cechy cyfrowego szumu zależne od ustalonej czułości matrycy

Co istotne, całe przedsięwzięcie nie jest tylko “sztuką dla sztuki”. Już teraz oprogramowanie można zastosować do wykrywania nielegalnych kopii materiałów i jest wykorzystywane przy europejskim projekcie 4NSEEK, w ramach którego tworzone są narzędzia wspomagające walkę z wykorzystywaniem nieletnich.

Oprogramowanie może w tym przypadku pomóc wykazać, czy wybrany materiał powstał przy pomocy tego samego urządzenia, co jest kluczowe w postępowania i nie zawsze możliwe do “wyciągnięcia” z metadanych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *