Policja może cię „namierzyć po filmach” – wystarczy analiza

Policja może trafić na czyjś trop na podstawie filmów z cyfrowej kamery. Jak podaje Niebezpiecznik powołując się na badania z Uniwersytetu w Groningen, naukowcy opracowali system, który analizuje cyfrowy szum na klatkach i może pomóc policji w identyfikacji urządzenia, którym zostały nagrane.

To z kolei kluczowe dane, które zwykle pomagają kogoś namierzyć – podaje Niebezpiecznik. Istotą systemu jest dokładna analiza grafiki i wyodrębnienie szumu, który powstaje na filmach głównie w gorszych warunkach oświetleniowych – w wyniku podbicia czułości matrycy. Badacze zauważyli, że szum ma na tyle dużo cech, że jego analiza pozwala rozpoznać nie tylko serię kamer, w których zastosowano dany sensor ale wręcz konkretną markę i model urządzenia, którym wykonano dany film.

Przy okazji zwraca się uwagę na zaskakującą skuteczność. Podczas testów system był w stanie sprawdzać do 5 nagrań na sekundę (pod uwagę brane są losowe klatki z całego filmu) i poprawnie wskazywać model konkretnego aparatu lub kamery ze skutecznością 99 proc. Badacze podają, że oprogramowanie radzi sobie także ze skompresowanym materiałem zaczerpniętym np. z mediów społecznościowych, co może sprawiać jeszcze większe wrażenie.

Różne cechy cyfrowego szumu zależne od ustalonej czułości matrycy

Co istotne, całe przedsięwzięcie nie jest tylko „sztuką dla sztuki”. Już teraz oprogramowanie można zastosować do wykrywania nielegalnych kopii materiałów i jest wykorzystywane przy europejskim projekcie 4NSEEK, w ramach którego tworzone są narzędzia wspomagające walkę z wykorzystywaniem nieletnich.

Oprogramowanie może w tym przypadku pomóc wykazać, czy wybrany materiał powstał przy pomocy tego samego urządzenia, co jest kluczowe w postępowania i nie zawsze możliwe do „wyciągnięcia” z metadanych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *