Raspberry Robin w natarciu. Microsoft ostrzega

Raspberry Robin to wirus, który wykorzystywany jest do ataków sieci opartych na Windows. Dystrybucja robaka odbywa się poprzez pamięci ze złączem USB oraz specjalnego pliku. Microsoft zareagował na nowe zagrożenie i udostępnił porady mające na celu zapobiec niepotrzebnej infekcji.

Microsoft ostrzega przed wirusem, który został nazwany Raspberry Robin. Nie jest to zupełnie nowy robak, bo został wykryty w 2021 r. Z czasem doszukano się dowodów na jego wcześniejsze powstanie, które sięga 2019 r. Złośliwe oprogramowanie znowu jest w natarciu.

Raspberry Robin to wirus, który rozprowadzany jest z wykorzystaniem urządzeń mających złącza USB i poprzez specjalny plik z rozszerzeniem .lnk. Jego kliknięcie powoduje uruchomienie procesu msiexec.exe za pomocą wiersza polecenia i tworzenie kolejnego złośliwego oprogramowania. Po infekcji dochodzi do pobrania nowych plików i nawiązywania połączenia z sieciami TOR.

Złośliwy robak Raspberry Robin atakuje sieci oparte na Windows i stanowi dla nich duże zagrożenie. Microsoft zaczął informować klientów korzystających z usługi Defender for Endpoint o nowym niebezpieczeństwie. Zalecane jest skanowanie urządzeń podłączanych do sieci pod kątem niebezpiecznych plików oraz stosowanie oprogramowania ochronnego.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *