Raspberry Robin w natarciu. Microsoft ostrzega

Raspberry Robin to wirus, który wykorzystywany jest do ataków sieci opartych na Windows. Dystrybucja robaka odbywa się poprzez pamięci ze złączem USB oraz specjalnego pliku. Microsoft zareagował na nowe zagrożenie i udostępnił porady mające na celu zapobiec niepotrzebnej infekcji.

Microsoft ostrzega przed wirusem, który został nazwany Raspberry Robin. Nie jest to zupełnie nowy robak, bo został wykryty w 2021 r. Z czasem doszukano się dowodów na jego wcześniejsze powstanie, które sięga 2019 r. Złośliwe oprogramowanie znowu jest w natarciu.

Raspberry Robin to wirus, który rozprowadzany jest z wykorzystaniem urządzeń mających złącza USB i poprzez specjalny plik z rozszerzeniem .lnk. Jego kliknięcie powoduje uruchomienie procesu msiexec.exe za pomocą wiersza polecenia i tworzenie kolejnego złośliwego oprogramowania. Po infekcji dochodzi do pobrania nowych plików i nawiązywania połączenia z sieciami TOR.

Złośliwy robak Raspberry Robin atakuje sieci oparte na Windows i stanowi dla nich duże zagrożenie. Microsoft zaczął informować klientów korzystających z usługi Defender for Endpoint o nowym niebezpieczeństwie. Zalecane jest skanowanie urządzeń podłączanych do sieci pod kątem niebezpiecznych plików oraz stosowanie oprogramowania ochronnego.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *