Eko trasy Google Maps dostępne w Polsce. Musisz wybrać typ silnika

Mapy Google oferują już kierowcom w Polsce propozycje ekonomicznych tras. Chodzi o sprytne wyznaczanie dojazdu w taki sposób, by w konkretnym samochodzie przełożyło się to na możliwie najniższe zużycie paliwa. Pod uwagę brany jest typ silnika.

Nową funkcję Google Maps uwzględniającą rodzaj napędu w samochodzie na etapie wyznaczania trasy sygnalizowaliśmy już w połowie miesiąca. Wówczas była to analiza oparta na pliku APK testowego wydania, ale jak widać wdrożenie było tylko formalnością, bo już dziś z nowej opcji można korzystać między innymi w Polsce.

Chodzi o sugerowanie alternatywnej trasy dojazdu, która będzie najbardziej ekonomiczna, co może mieć spore znaczenie zwłaszcza dla właścicieli samochodów elektrycznych, ale także spalinowych w dobie gwałtownych zmian cen paliw. Użytkownik Map Google musi jednak wcześniej wskazać w ustawieniach, jaki silnik ma jego auto – program pozwala wybrać benzynę, diesla lub napęd elektryczny, bądź hybrydowy. Warto dodać, że widoczne na poniższych zrzutach „zużycie gazu” to najpewniej nieudane tłumaczenie w aplikacji – w opcjach nie można wskazać wykorzystania LPG czy CNG.

Opcję Typ silnika można znaleźć na głównej liście w ustawieniach Google Maps. Podczas wyznaczania trasy, nawigacja weźmie pod uwagę warunki, w których dany napęd pozwala zaoszczędzić najwięcej paliwa lub energii.

Można zakładać, że w przypadku hybryd czy samochodów elektrycznych korzystne może być trzymanie się warunków miejskich z uwagi na szansę częstego odzyskiwania energii, a w przypadku silników spalinowych – wręcz przeciwnie. Ekonomiczna trasa pokazywana jest na mapie jako jedna z alternatyw dla głównej i oznaczona symbolem listka.

Z podsumowania można się przy tym dowiedzieć, o ile procent podana propozycja jest bardziej ekonomiczna od innych. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że najkorzystniejsza dla spalania trasa w znakomitej większości przypadków nie będzie ani najszybsza, ani najkrótsza.

Należy podkreślić, że choć nowa opcja w Google Maps jest już dostępna u niektórych użytkowników, może jeszcze minąć trochę czasu, nim będzie widoczna u każdego. W praktyce jest to zależne od aktualizacji aplikacji do najnowszej wersji i aktywowania opcji po stronie serwera przez producenta. Na podobnej zasadzie włączono niedawno odświeżony interfejs odtwarzaczy muzycznych w Androidzie Auto.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *