Eko trasy Google Maps dostępne w Polsce. Musisz wybrać typ silnika

Mapy Google oferują już kierowcom w Polsce propozycje ekonomicznych tras. Chodzi o sprytne wyznaczanie dojazdu w taki sposób, by w konkretnym samochodzie przełożyło się to na możliwie najniższe zużycie paliwa. Pod uwagę brany jest typ silnika.

Nową funkcję Google Maps uwzględniającą rodzaj napędu w samochodzie na etapie wyznaczania trasy sygnalizowaliśmy już w połowie miesiąca. Wówczas była to analiza oparta na pliku APK testowego wydania, ale jak widać wdrożenie było tylko formalnością, bo już dziś z nowej opcji można korzystać między innymi w Polsce.

Chodzi o sugerowanie alternatywnej trasy dojazdu, która będzie najbardziej ekonomiczna, co może mieć spore znaczenie zwłaszcza dla właścicieli samochodów elektrycznych, ale także spalinowych w dobie gwałtownych zmian cen paliw. Użytkownik Map Google musi jednak wcześniej wskazać w ustawieniach, jaki silnik ma jego auto – program pozwala wybrać benzynę, diesla lub napęd elektryczny, bądź hybrydowy. Warto dodać, że widoczne na poniższych zrzutach „zużycie gazu” to najpewniej nieudane tłumaczenie w aplikacji – w opcjach nie można wskazać wykorzystania LPG czy CNG.

Opcję Typ silnika można znaleźć na głównej liście w ustawieniach Google Maps. Podczas wyznaczania trasy, nawigacja weźmie pod uwagę warunki, w których dany napęd pozwala zaoszczędzić najwięcej paliwa lub energii.

Można zakładać, że w przypadku hybryd czy samochodów elektrycznych korzystne może być trzymanie się warunków miejskich z uwagi na szansę częstego odzyskiwania energii, a w przypadku silników spalinowych – wręcz przeciwnie. Ekonomiczna trasa pokazywana jest na mapie jako jedna z alternatyw dla głównej i oznaczona symbolem listka.

Z podsumowania można się przy tym dowiedzieć, o ile procent podana propozycja jest bardziej ekonomiczna od innych. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że najkorzystniejsza dla spalania trasa w znakomitej większości przypadków nie będzie ani najszybsza, ani najkrótsza.

Należy podkreślić, że choć nowa opcja w Google Maps jest już dostępna u niektórych użytkowników, może jeszcze minąć trochę czasu, nim będzie widoczna u każdego. W praktyce jest to zależne od aktualizacji aplikacji do najnowszej wersji i aktywowania opcji po stronie serwera przez producenta. Na podobnej zasadzie włączono niedawno odświeżony interfejs odtwarzaczy muzycznych w Androidzie Auto.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *