Putin kontra Wikipedia. Przeglądarki mają ostrzegać o “kłamstwie”

W Rosji podejmowane są kolejne kroki związane z szerzeniem rzekomych kłamstw o inwazji na Ukrainę. Roskomnadzor wydał oświadczenie, w którym zapowiedział dodatkowe ostrzeżenia w przeglądarkach, póki z serwisu nie znikną informacje sprzeczne z narracją Kremla.

Szczegóły sprawy podał Reuters. Jak zwrócono uwagę, Roskomnadzor opublikował informację prasową, w której sugeruje podjęcie dodatkowych środków wobec właściciela Wikipedii – Wikimedia Foundation. Chce w ten sposób wymusić usunięcie z serwisu publikacji stojących w sprzeczności z narracją Kremla w temacie inwazji Rosji na Ukrainę, a szerzenie takich wiadomości w Rosji jest zakazane prawnie.

Roskomnadzor podał, że póki z Wikipedii nie znikną artykuły szerzące kłamstwa, każdemu linkowi do serwisu będzie towarzyszyło dodatkowe ostrzeżenie wyświetlane w przeglądarkach mówiące jasno o złamaniu prawa przez Wikimedia Foundation. Szczegóły techniczne nie zostały ujawnione, ale można zakładać odgórne przekierowanie wszystkich linków do Wikipedii na dodatkową stronę dostarczoną przez Roskomnadzor.

Jak zwraca uwagę Reuters, po zamknięciu przez Rosję większości niezależnych mediów po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, Wikipedia okazała się być jednym z ostatnich rzetelnych źródeł dla Rosjan chcących czytać autentyczne informacje o konflikcie, a nie narrację kreowaną przez Kreml. Na razie nie wiadomo czy i kiedy z rosyjskiej Wikipedii znikną “fałszywe” artykuły. Z bieżącej komunikacji wynika, że poza dodatkowym ostrzeżeniem dla czytelników, publikacje wciąż są osiągalne, a nie zablokowane.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Przestępcza klika Putina zamawia SI. Wyśledzi w sieci niepożądane przez nich treści

Rosysjki regulator mediów Roskomnadzor zamówił oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które będzie wykrywało w sieci materiały uważane za niedozwolone. Biorąc pod uwagę podpisaną przez Władimira Putina ustawę o “fake newsach”, narzędzie będzie zapewne śledziło również treści potępiające wojnę w Ukrainie.

Mobilne

Nowości w WhatsApp. Nowa aplikacja na komputery

Po fali krytyki ze strony użytkowników WhatsApp wreszcie wypuścił zupełnie nową wersję aplikacji na Windowsa. To nie koniec – podobna zmiana czeka WhatsApp na macOS.

Bezpieczeństwo

Wielka wpadka GIOŚ. Wyciekły dane osób, które informowały o zatruciu Odry!

Serwis lwowecki.info dotarł do ciekawych informacji. Okazuje się, że prawdopodobnie wyciekły dane osób, które informowały GIOŚ o nieprawidłowościach ws. zatrucia Odry. Urzędnicy przez przypadek mieli udostępnić imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonu oraz maile osób zgłaszających, włącznie z treścią pisma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.