Putin kontra Wikipedia. Przeglądarki mają ostrzegać o “kłamstwie”

W Rosji podejmowane są kolejne kroki związane z szerzeniem rzekomych kłamstw o inwazji na Ukrainę. Roskomnadzor wydał oświadczenie, w którym zapowiedział dodatkowe ostrzeżenia w przeglądarkach, póki z serwisu nie znikną informacje sprzeczne z narracją Kremla.

Szczegóły sprawy podał Reuters. Jak zwrócono uwagę, Roskomnadzor opublikował informację prasową, w której sugeruje podjęcie dodatkowych środków wobec właściciela Wikipedii – Wikimedia Foundation. Chce w ten sposób wymusić usunięcie z serwisu publikacji stojących w sprzeczności z narracją Kremla w temacie inwazji Rosji na Ukrainę, a szerzenie takich wiadomości w Rosji jest zakazane prawnie.

Roskomnadzor podał, że póki z Wikipedii nie znikną artykuły szerzące kłamstwa, każdemu linkowi do serwisu będzie towarzyszyło dodatkowe ostrzeżenie wyświetlane w przeglądarkach mówiące jasno o złamaniu prawa przez Wikimedia Foundation. Szczegóły techniczne nie zostały ujawnione, ale można zakładać odgórne przekierowanie wszystkich linków do Wikipedii na dodatkową stronę dostarczoną przez Roskomnadzor.

Jak zwraca uwagę Reuters, po zamknięciu przez Rosję większości niezależnych mediów po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, Wikipedia okazała się być jednym z ostatnich rzetelnych źródeł dla Rosjan chcących czytać autentyczne informacje o konflikcie, a nie narrację kreowaną przez Kreml. Na razie nie wiadomo czy i kiedy z rosyjskiej Wikipedii znikną “fałszywe” artykuły. Z bieżącej komunikacji wynika, że poza dodatkowym ostrzeżeniem dla czytelników, publikacje wciąż są osiągalne, a nie zablokowane.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *