GNOME 45. Szybszy i ładniejszy

Jeszcze w tym roku zadebiutuje GNOME 45. Jedną z największych nowości w tym wydaniu będzie odświeżony menedżer plików: Nautilus. Zmiany dotyczą wydajności, funkcjonalności i wyglądu.


Całkiem niedawno udostępniony został GNOME 44. Zespół rozwijający to środowisko graficzne od razu wziął się do roboty, by przygotować kolejne wydanie, oznaczone numerem „45”. Warto czekać na tę wersję, ponieważ systemowy menedżer plików Nautilus doczeka się ważnych nowości.

Tak zmieni się eksplorator plików Linux – Nautilus

Znaczący wzrost wydajności wbudowanej wyszukiwarki – to bez wątpienia jedna z najważniejszych nowości w odświeżonym Nautilusie. W dodatku szybko będzie można się do niej dostać, korzystając ze skrótu Ctrl+F. Do tego dochodzi jeszcze usprawniona możliwość bezpośredniego upuszczania obrazów ze stron internetowych do katalogów na dysku, jak podaje serwis 9to5Linux.

Poza wydajnością i funkcjonalnością zmiany obejmują także aspekty wizualne. Dzięki przeprojektowaniu ustawień „Widocznych Kolumn” użytkownik może swobodnie zmienić to, w jaki sposób prezentowane są elementy w eksploratorze. Poprawiony został również widok siatki, który wskazuje teraz pliki oznaczone gwiazdką. Okno Nautilusa ma się także lepiej zachowywać przy zmianach rozmiaru. Dopełnieniem całości w tym kontekście jest natomiast spójny format daty i godziny.

Nowy menedżer plików Nautilus

To jednak wciąż nie koniec, bo Nautilus w GNOME 45 zaoferuje także lepszą archiwizację. Umożliwi na przykład pomijanie błędów podczas tworzenia archiwów. Nie pozwoli też na formatowanie woluminów, których nie wolno formatować. Nie zabraknie również poprawek błędów, dzięki czemu menedżer plików ma być bardziej stabilny i niezawodny na co dzień.

Już niebawem

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to GNOME 45 zostanie wydany niedługo po wakacjach – 20 września 2023 roku. Poza odświeżonym eksploratorem plików będzie zawierać także kilka innych ciekawych nowinek. Ulepszone zostanie dostosowywanie rozmiaru treści na ekranie oraz konfigurowanie dodatkowego wyświetlacza. Zmiana podstawowych ustawień systemowych ma być natomiast uproszczona – komplet kluczowych opcji znajdziemy pod jednym parasolem o nazwie Panel systemowy.

Zmian i nowości w GNOME 45 będzie najpewniej dużo więcej, ale na szczegóły musimy jeszcze chwilę poczekać. Najprawdopodobniej zostaną one zaprezentowane podczas wydarzenia GNOME Users and Developers European Conference 2023, zaplanowanego na dni 26 – 31 lipca.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *