Chińscy hakerzy atakują kraje europejskie. Operacja z wykorzystaniem techniki HTML Smuggling trwała pół roku

Co najmniej sześć miesięcy trwa operacja, w ramach której chińscy cyberprzestępcy atakowali administrację rządową w kilku krajach Europy. Ofiarami ataków byli też politycy i dyplomaci.

Chińscy cyberprzestępcy od pół roku przeprowadzali ataki na europejskich dyplomatów, polityków i pracowników administracji rządowej. Check Point Research nazwał tę kampanię SmugX. Jej głównymi cenami była Wielka Brytania oraz kraje Europy Wschodniej, takie jak Czechy, Słowacja i Węgry. Celem kampanii miałoby być zdobycie poufnych informacji na temat polityki zagranicznej tych państw.

Chińczycy wykorzystywali technikę HTML Smuggling. Osoby atakujące “przemycają” złośliwe ładunki, wykorzystując w tym celu HTML 5 i JavaScript. Jak informuje Check Point Research, niepokoić powinien fakt, że SmugX trwa od grudnia 2022 r.

SmugX prawdopodobnie jest bezpośrednią kontynuacją wcześniej zgłoszonej kampanii, którą przypisywano grupą RedDelta i Mustang Panda. W połączeniu z działalnością innych chińskich grup cyberprzestępczych stanowi to pewien trend dotyczący internetowej przestępczości z tego kraju.

Większość zainfekowanych dokumentów zawierała treści o charakterze dyplomatycznym. W niektórych przypadkach treść była powiązana z Chinami i prawami człowieka w Chinach.

W raporcie przygotowanym przez Check Point Research czytamy, że przykładami dokumentów był list z serbskiej ambasady w Budapeszcie czy dokument określający priorytety szwedzkiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oprócz tego wśród tych dokumentach znaleziono m.in. zaproszenie na konferencję dyplomatyczną na Węgrzech i artykuł o dwóch chińskich prawnikach, którzy zajmowali się prawami człowieka i zostali skazani na dziesięć lat więzienia.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

One Response

  1. Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twoją pracę. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, żeby poczytać nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *