Chińscy hakerzy atakują kraje europejskie. Operacja z wykorzystaniem techniki HTML Smuggling trwała pół roku

Co najmniej sześć miesięcy trwa operacja, w ramach której chińscy cyberprzestępcy atakowali administrację rządową w kilku krajach Europy. Ofiarami ataków byli też politycy i dyplomaci.

Chińscy cyberprzestępcy od pół roku przeprowadzali ataki na europejskich dyplomatów, polityków i pracowników administracji rządowej. Check Point Research nazwał tę kampanię SmugX. Jej głównymi cenami była Wielka Brytania oraz kraje Europy Wschodniej, takie jak Czechy, Słowacja i Węgry. Celem kampanii miałoby być zdobycie poufnych informacji na temat polityki zagranicznej tych państw.

Chińczycy wykorzystywali technikę HTML Smuggling. Osoby atakujące “przemycają” złośliwe ładunki, wykorzystując w tym celu HTML 5 i JavaScript. Jak informuje Check Point Research, niepokoić powinien fakt, że SmugX trwa od grudnia 2022 r.

SmugX prawdopodobnie jest bezpośrednią kontynuacją wcześniej zgłoszonej kampanii, którą przypisywano grupą RedDelta i Mustang Panda. W połączeniu z działalnością innych chińskich grup cyberprzestępczych stanowi to pewien trend dotyczący internetowej przestępczości z tego kraju.

Większość zainfekowanych dokumentów zawierała treści o charakterze dyplomatycznym. W niektórych przypadkach treść była powiązana z Chinami i prawami człowieka w Chinach.

W raporcie przygotowanym przez Check Point Research czytamy, że przykładami dokumentów był list z serbskiej ambasady w Budapeszcie czy dokument określający priorytety szwedzkiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oprócz tego wśród tych dokumentach znaleziono m.in. zaproszenie na konferencję dyplomatyczną na Węgrzech i artykuł o dwóch chińskich prawnikach, którzy zajmowali się prawami człowieka i zostali skazani na dziesięć lat więzienia.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

2 Responses

  1. Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twoją pracę. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, żeby poczytać nowe rzeczy.

  2. Bardzo dobre. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej odwiedzał, aby poczytać nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *