Pierwszy test StormBreaker. Myśliwiec F-35B zrzucił wyjątkową „broń smart”

Zakończono pierwszy test StormBreaker, który przeprowadził myśliwiec F-35B Lightning II należący do Korpusu Piechoty Morskiej.

Przeprowadzono wyjątkowy, bo pierwszy test StormBreaker z udziałem myśliwca F-35B oraz F/A-18F

Test jednak nie dotyczył jedynie zrzucenia bomby StormBreaker na improwizowany cel, bo obejmował również współpracę z F/A-18F Super Hornet. Zanim jednak wejdziemy w szczegóły, przypomnijmy, że ta inteligentna bomba nowej generacji, to nowy „przepis” USA na rażenie różnego rodzaju celów (nawet ruchomych), bo od piechoty po łodzie i na czołgach oraz fortyfikacjach kończąc.

Na tyle innych bomb wyróżnia się przede wszystkim zaawansowanym systemem naprowadzania, który pozwala jej razić cele nawet w najgorszych warunkach pogodowych. Dodatkowo jej możliwości w pewnym stopniu „ratują” samoloty bojowe przed zagrożeniem, bo zasięg rzędu 72 km pozwala przypuścić atak na długo przed zbliżeniem się w zasięg wrogich systemów bojowych.

Jako przykład bomby o małej średnicy, StormBreaker do najpotężniejszych nie należy, ale najważniejsze, co ma do zaoferowania ta wyprodukowana przez Raytheon Missiles & Defense broń, sprowadza się właśnie do wysokiej operacyjności. Jej system namierzania obejmuje radar fal milimetrowych, kamerę w podczerwieni oraz zestaw do śledzenia wskaźnika laserowego wycelowanego w obrany cel.

W ramach niedawnego testu przeprowadzonego przy zaangażowaniu Raytheon Missiles & Defense i Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przeprowadzono pierwszy w historii zrzut inteligentnej broni StormBreaker z pokładu F-35B Lightning II. Myśliwcowi towarzyszył F/A-18F Super Hornet, który monitorował wystrzelenie bomby przez wspólną sieć aż do pomyślnego uderzenia w cel, potwierdzając skuteczność łączności sieciowej.

,,Elastyczność operacyjna broni zwiększa możliwości i wszechstronność F-35, a także pomaga ograniczyć czas, jaki nasi piloci spędzają w niebezpieczeństwie. StormBreaker pozwala pilotom trafiać w ruchome cele w niesprzyjających warunkach pogodowych, na których nasi przeciwnicy polegali w przeszłości, aby uniknąć wykrycia” – powiedział Alison Howlett, dyrektor programu StormBreaker w Raytheon Missiles & Defense.

Sam F-35B, a raczej jego pilot, wykorzystywał StormBreakera w formie amunicji kierowanej, wykonując poszczególne kroki w ramach tego samego schematu, którego wykorzystuje się w walce od planowania misji do samego wypuszczenia. Teraz bomby StormBreaker czeka dalszy rozwój, a następnie testy operacyjne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *