Snapdragon 8 Gen 1 ledwo zadebiutował, a już wiemy, do których smartfonów trafi

Qualcomm w końcu zaprezentował swój nowy flagowy procesor Snapdragon 8 Gen 1. Inaczej niż w przypadku Dimensity 9000, tym razem nie musimy zastanawiać się, do których smartfonów trafi, bo poszczególni producenci już to ogłosili.

Podczas dorocznego wydarzenia Snapdragon Tech Summit, Qualcomm zaprezentował długo wyczekiwany procesor do smartfonów. Snapdragon 8 Gen 1, oprócz nowego nazewnictwa, przyniósł ze sobą wiele innowacji. Zgodnie z oczekiwaniami, wykorzystuje (jako pierwszy układ firmy) najnowszą architekturę Armv9 firmy Arm. na ośmiordzeniowy procesor Kryo składa się rdzeń główny Cortex-X2 3,0 GHz, trzy wydajnościowe rdzenie Cortex-A710 2,5 GHz i cztery Cortex-A510 1.8GHz. Dodatkowo wyprodukowano go z wykorzystaniem 4nm procesu technologicznego. Nowy procesor, wedle zapewnień, ma oferować do 20 proc. lepszą wydajność ogólną i do 30 proc. większą wydajność energetyczną względem poprzedniego flagowca.

Warto wspomnieć o obecności modemu Snapdragon X65, który zapewni nowe funkcje związane z 5G, obsługę prędkości do 10 Gb/s, Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E, Bluetooth LE Audio oraz specyfikację 3GPP Release 16. Nie zabrakło funkcji ulepszeń obrazowania, a także obsługi nagrywania wideo w 8K z HDR10+ i nagrywania w 18-bitowym formacie RAW. Ponadto Qualcomm wyposażył swój flagowy SoC w w najnowszy procesor Qualcomm Hexagon z silnikiem AI siódmej generacji, który według firmy jest czterokrotnie szybszy niż jego poprzednik i do 1,7 razy bardziej energooszczędny. Nie zapomniano też o ulepszeniu bezpieczeństwa.

Kiedy na rynek wejdą smartfony wyposażone w Snapdragon 8 Gen 1?

Od razu po ogłoszeniu procesora, zaczęły pojawiać się pytania, kiedy dostaniemy pierwsze urządzenia napędzane przez ten układ i którzy producenci po niego sięgną. Nie trzeba było długo czekać na odzew poszczególnych firm, którzy za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowali o swoich planach, ogłaszając nadchodzące smartfony.

Pierwszym było Xiaomi, co raczej nas nie dziwi, jako że od dłuższego czasu mówi się, o obecności Snapdragon 8 Gen 1 w serii Xiaomi 12. Więcej o tych smartfonach przeczytacie tutaj. Niestety firma nie sprecyzowała, kiedy powinniśmy oczekiwać premiery urządzeń, jednak niedawne doniesienia wskazują, że rodzina „12” może wcale nie być pierwszą z tym układem, która pojawi się na rynku.

Motorola również powiedziała o swoich planach, jasno ogłaszając nadejście serii Edge X30, która ma zadebiutować już 9 grudnia, więc raczej Xiaomi nie będzie pierwsze. Na Twitterze dało o sobie znać także Oppo, ogłaszając, że ich nadchodzący smartfon z z wyższej półki sięgnie po Snapdragona 8 Gen 1. Nie zdradzono szczegółów, ale spodziewamy się, że będzie to Find X4 Pro, mający zadebiutować w pierwszym kwartale przyszłego roku.

OnePlus udostępnił oficjalny post na Weibo, ogłaszając, że ​​jej nowa generacja flagowych smartfonów również będzie wyposażona w układ Qualcomma. Tutaj z pewnością chodzi o serię OnePlus 10. Po ten SoC sięgnie też Realme w modelu Realme GT 2 Pro; vivo (prawdopodobnie w modelach Nex 4, X80 Pro i X80 Pro+) oraz inne marki, takie jak Honor (Magic4), Samsung (Galaxy S22), Redmi (seria K50), ZTE (Axon 40) czy Sony. Nie wszystkie te modele zostały jednak oficjalnie potwierdzone, więc tutaj opieramy się na domysłach.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *