Pierwszy test StormBreaker. Myśliwiec F-35B zrzucił wyjątkową „broń smart”

Zakończono pierwszy test StormBreaker, który przeprowadził myśliwiec F-35B Lightning II należący do Korpusu Piechoty Morskiej.

Przeprowadzono wyjątkowy, bo pierwszy test StormBreaker z udziałem myśliwca F-35B oraz F/A-18F

Test jednak nie dotyczył jedynie zrzucenia bomby StormBreaker na improwizowany cel, bo obejmował również współpracę z F/A-18F Super Hornet. Zanim jednak wejdziemy w szczegóły, przypomnijmy, że ta inteligentna bomba nowej generacji, to nowy „przepis” USA na rażenie różnego rodzaju celów (nawet ruchomych), bo od piechoty po łodzie i na czołgach oraz fortyfikacjach kończąc.

Na tyle innych bomb wyróżnia się przede wszystkim zaawansowanym systemem naprowadzania, który pozwala jej razić cele nawet w najgorszych warunkach pogodowych. Dodatkowo jej możliwości w pewnym stopniu „ratują” samoloty bojowe przed zagrożeniem, bo zasięg rzędu 72 km pozwala przypuścić atak na długo przed zbliżeniem się w zasięg wrogich systemów bojowych.

Jako przykład bomby o małej średnicy, StormBreaker do najpotężniejszych nie należy, ale najważniejsze, co ma do zaoferowania ta wyprodukowana przez Raytheon Missiles & Defense broń, sprowadza się właśnie do wysokiej operacyjności. Jej system namierzania obejmuje radar fal milimetrowych, kamerę w podczerwieni oraz zestaw do śledzenia wskaźnika laserowego wycelowanego w obrany cel.

W ramach niedawnego testu przeprowadzonego przy zaangażowaniu Raytheon Missiles & Defense i Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przeprowadzono pierwszy w historii zrzut inteligentnej broni StormBreaker z pokładu F-35B Lightning II. Myśliwcowi towarzyszył F/A-18F Super Hornet, który monitorował wystrzelenie bomby przez wspólną sieć aż do pomyślnego uderzenia w cel, potwierdzając skuteczność łączności sieciowej.

,,Elastyczność operacyjna broni zwiększa możliwości i wszechstronność F-35, a także pomaga ograniczyć czas, jaki nasi piloci spędzają w niebezpieczeństwie. StormBreaker pozwala pilotom trafiać w ruchome cele w niesprzyjających warunkach pogodowych, na których nasi przeciwnicy polegali w przeszłości, aby uniknąć wykrycia” – powiedział Alison Howlett, dyrektor programu StormBreaker w Raytheon Missiles & Defense.

Sam F-35B, a raczej jego pilot, wykorzystywał StormBreakera w formie amunicji kierowanej, wykonując poszczególne kroki w ramach tego samego schematu, którego wykorzystuje się w walce od planowania misji do samego wypuszczenia. Teraz bomby StormBreaker czeka dalszy rozwój, a następnie testy operacyjne.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *