Kryptowaluty w Chinach. Nawet za transakcje będzie grozić 10 lat odsiadki

Chiński Sąd Najwyższy zaostrzył swoje stanowisko w sprawie kryptowalut po tym, jak zostały one umieszczone na liście zakazanych instrumentów finansowych.

Chiny prowadzą szeroko zakrojoną akcję walki z kryptowalutami, a pierwszym etapem był zakaz ich wydobycia, co zmusiło tamtejszych kryptogórników to ukrycia się bądź do emigracji. Dużo z nich przeniosło swoją działalność na teren USA, Kazachstanu bądź Rosji.

Następnym etapem było stworzenie specjalnych oddziałów mających tropić kryptogórników ukrywających się terenie kraju. Teraz widzimy następny krok polegający na faktycznym zdelegalizowaniu płatności tymi aktywami, o czym informuje portal South China Morning Post.

Powód zakazania kryptowalut

Zgodnie z nową interpretacją, która wejdzie w życie 1 marca osoby przyłapane na dokonywaniu transakcji kryptowalutami, będą narażone na grzywnę o wysokości 500 000 juanów (326 tys. zł) i nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Ten ruch nie oznacza bynajmniej faktu rezygnacji Chin z cyfrowego pieniądza, ponieważ trwają prace nad cyfrowym Juanem (w pełni kontrolowanym przez państwo). Chiny podobnie jak i Rosja chcą z obiegu wyeliminować środek płatniczy zapewniający wysoką anonimowość transakcji.

W ten sposób można łatwo odciąć ośrodki opozycji lub konkretne grupy etniczne od pomocy finansowej oraz można znacznie łatwiej identyfikować i później zastraszać osoby lub podmioty je wspierające.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *