Jak zgłaszać dezinformację w sieci? Ty też możesz pomóc!

W obecnych czasach wojna wykracza daleko poza fizyczne pole walki. Rozgrywa się również w przestrzeni internetu, gdzie przyjmuje m.in. formę dezinformacji. Od teraz będzie to znacznie trudniejsze, bo firma Brand24, a także NASK uruchomiły inicjatywy pozwalające zgłaszać Polakom internetowych trolli i boty.

Brand24, czyli firma zajmująca się monitoringiem sieci, na Twitterze stworzyła profil, który pozwala każdemu zgłaszać internetowych trolli oraz boty. Jego celem jest walka z dezinformacją i budowaniem “fałszywej narracji szkodliwej zarówno dla Ukrainy, jak i Polski”. Profil nazywa się Demaskujemy dezinformacje (@przeciw_wojnie). Zamieszczono na nim krótką instrukcję pokazującą, w jaki sposób można zaangażować się w walkę z tzw. “fake newsami”.

W podobne działania zaangażował się NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Instytut badawczy uruchomił specjalny adres mailowy (informacje@nask.pl), gdzie również można zgłaszać wszystkie przypadki dezinformacji oraz próby manipulacji informacjami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Dodatkowo NASK założył profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze (@WeryfikacjaNASK). Za ich pośrednictwem eksperci będą weryfikować informacje rozpowszechniane w sieci oraz zwracać uwagę na nieprawdziwe informacje.

,,Oddziaływanie psychologiczne i propagandowe w Internecie jest istotną częścią tzw. działań hybrydowych, które mają na celu zachwianie morale opinii publicznej i pogłębianie podziałów społecznych. Aby temu przeciwdziałać, trzeba monitorować krążące w internecie fałszywe informacje i dostarczać społeczeństwu rzetelnej wiedzy oraz narzędzi do radzenia sobie z zalewem dezinformacji” – powiedział minister Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że działania dezinformacyjne nie dotyczą tylko wojny rosyjsko-ukraińskiej. W sieci każdego dnia pojawia się wiele zmanipulowanych treści na temat koronawirusa czy chociażby szczepień przeciwko COVID-19. Dlatego warto weryfikować informacje, które przyswajamy, a następnie rozpowszechniamy i polegać na wiarygodnych, sprawdzonych źródłach.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *