Kryptowaluty w Chinach. Nawet za transakcje będzie grozić 10 lat odsiadki

Chiński Sąd Najwyższy zaostrzył swoje stanowisko w sprawie kryptowalut po tym, jak zostały one umieszczone na liście zakazanych instrumentów finansowych.

Chiny prowadzą szeroko zakrojoną akcję walki z kryptowalutami, a pierwszym etapem był zakaz ich wydobycia, co zmusiło tamtejszych kryptogórników to ukrycia się bądź do emigracji. Dużo z nich przeniosło swoją działalność na teren USA, Kazachstanu bądź Rosji.

Następnym etapem było stworzenie specjalnych oddziałów mających tropić kryptogórników ukrywających się terenie kraju. Teraz widzimy następny krok polegający na faktycznym zdelegalizowaniu płatności tymi aktywami, o czym informuje portal South China Morning Post.

Powód zakazania kryptowalut

Zgodnie z nową interpretacją, która wejdzie w życie 1 marca osoby przyłapane na dokonywaniu transakcji kryptowalutami, będą narażone na grzywnę o wysokości 500 000 juanów (326 tys. zł) i nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Ten ruch nie oznacza bynajmniej faktu rezygnacji Chin z cyfrowego pieniądza, ponieważ trwają prace nad cyfrowym Juanem (w pełni kontrolowanym przez państwo). Chiny podobnie jak i Rosja chcą z obiegu wyeliminować środek płatniczy zapewniający wysoką anonimowość transakcji.

W ten sposób można łatwo odciąć ośrodki opozycji lub konkretne grupy etniczne od pomocy finansowej oraz można znacznie łatwiej identyfikować i później zastraszać osoby lub podmioty je wspierające.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *