Czy Core i9-12900KS ma sens? Porównanie wydajności z i9-12900K odpowiada na pytanie

Poznaliśmy właśnie kolejne szczegóły na temat flagowego procesora Alder Lake-S. Mowa o Intel Core i9-12900KS zapowiedzianym podczas CES 2022, którego premiera ciągle majaczy na horyzoncie. Znamy już kilka szczegółów na jego temat (z poborem mocy i ceną na czele), a dziś dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł, czy Core i9-12900KS ma sens, na co odpowiada porównanie jego przedpremierowego wyniku wydajności z i9-12900K.

Szybkie podsumowanie specyfikacji Core i9-12900KS

Zanim wejdziemy w szczegóły, przypomnijmy, że Intel Core i9-12900KS, to specjalnie wyselekcjonowany Core i9-12900KS, co oznacza, że zachowa konfiguracje 16 rdzeni (8 Performance i 8 Efficient), czyli zapewni łącznie 24 wątków. Będzie różnić się od wariantu -K wyłącznie zegarami oraz poziomem pobieranej energii, bo będzie taktowany nie 5,2 GHz, a 5,5 GHz, jeśli idzie o zegar dla 1-2 rdzeni Performance. Podbicia doczeka się też zegar Boost dla wszystkich rdzeni P, który wzrośnie z 4,9 GHz do 5,2 GHz, podczas gdy rdzenie Efficient mają pracować na taktowaniu 3,9 GHz na poziomie 1-4 rdzeni i do 3,7 GHz (w przypadku wszystkich).

Takie podbicie zegarów odbija się na poborze energii elektrycznej. Na ten moment nadal nie wiemy oficjalnie, ile wyniesie ten maksymalny (MTP – Maximum Turbo Power), ale wedle plotek sięgnie 260 watów, podczas gdy plotek poziom PBP (dawniejsze TDP) dobije do 150 watów, czyli podbicia doczekają się o kolejno 19 i 25 watów. Cena? Przedpremierowe oferty w sklepach wskazują na poziom 3000-3300 zł.

Wróćmy jednak do tego, co najświeższe, czyli testów Intel Core i9-12900KS w benchmarku Geekbench 5, które pokazują, że procesor uzyskał 2101 punktów w teście jednowątkowym i 18969 punktów w teście wielowątkowym. Co jest w tym najważniejsze? Przede wszystkim to, że to pierwszy przypadek przebicia poziomu 2000 punktów w teście jednordzeniowym dla niepodkręcanych procesorów stacjonarnych. Obecny „oficjalny król”, to Core i9-12900K, który zbliża się do tego poziomu ze swoimi 1998 punktami w teście jednowątkowym i 17151 w wielowątkowym.

Na tej podstawie możemy stwierdzić, że przy niespecjalnie wysokim podbiciu MTP (o 19 watów, czyli 8%) wariant „KS” będzie szybszy o odpowiednio 5% i 10% w testach jedno- i wielordzeniowych. Trudno wyobrażać sobie jednak, że tak podkręcony układ będzie pozwalał wycisnąć z siebie jeszcze więcej i że bez rozbudowanego chłodzenia utrzyma wydajność na wysokim poziomie. Jeśli interesuje Was strona platformy testowej, to w skład zestawu weszła płyta główna ASUS ROG STRIX Z690-F Gaming WiFi z 32 GB pamięci DDR5-4800.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *