Atak na białoruską kolej. Hakerzy próbują spowolnić rosyjskie wojsko

Grupa hakerów znana jako Cyber Partisans miała włamać się do systemów odpowiadających za sterowanie ruchem kolejowym. W wyniku tych działań część pociągów została zatrzymana, a przechowywane dane zostały zaszyfrowane.

Zgodnie z informacjami, działania hakerów są częścią planów mających na celu spowolnienie lub powstrzymanie napływu rosyjskich żołnierzy na Ukrainę. Sama grupa przekazała na Twitterze, że białoruska kolej została przełączona na ręczny tryb pracy, a system dyspozytorski wyłączono.

W roli głównej – Windows XP

Cyber Partisans, opisując całe zajście na swoim koncie na Twitterze, podali, że system monitorowania pociągów na Białorusi miał być oparty na komputerach z Windowsem XP, który przestał być wspierany lata temu. Hakerzy uruchomili tryb sterowania ręcznego, który znacząco spowolni ruch pociągów, ale nie stworzy sytuacji awaryjnych, które mogłyby zagrozić ludności cywilnej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Bloomberga, systemy kolejowe w Mińsku i Orszy zostały sparaliżowane. Dodatkowo w sieci można znaleźć skargi pasażerów, który opisują zakłócenia w kursowaniu pociągów w Mińsku. Serwis zgłosił się z prośbą o komentarz do przedstawicieli rządu na Białorusi oraz ambasady rosyjskiej w Waszyngtonie. Żadna ze stron jednak nie odpowiedziała na wiadomości.

W zeszłym roku grupa Cyber Partisans zasłynęła publikacją tajnego archiwum policji, które zawierało m.in listy domniemanych policyjnych informatorów czy dane osobowe czołowych urzędników państwowych i szpiegów. Wśród opublikowanych przez hakerów plików znalazły się również nagrania wideo zebrane z policyjnych dronów i ośrodków zatrzymań oraz rozmowy telefoniczne, które zostały podsłuchane za pomocą rządowego systemu podsłuchowego.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *