Rosja szykuje się do zmian w DNS i hostingu. Będzie większa cenzura

NEXTA podzieliła się tajnymi dokumentami, z których ma wynikać, że Rosja szykuje się do całkowitego odcięcia od globalnego internetu. Według danych najpóźniej do 11 marca mają zostać przeprowadzone ogromne zmiany, które mogą skutkować dalszą cenzurą sieci.

Do doniesień na temat planów Rosji odniosła się m.in. grupa Anonymous, która uważa, że należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać Rosjan w łączności z siecią globalną. Ruch ze strony Rosji, polegający na dalszym odcięciu się od ogólnej sieci, grupa uznaje za tak samo izolacjonistyczny jak żelazna kurtyna z czasów Związku Radzieckiego.

Jak za to przypomina Sekurak, Rosja już wcześniej szykowała się do tego rodzaju rozwiązań. Przeprowadzone w 2019 roku testy miały wpłynąć na ostateczny wygląd ustaw dotyczących internetu na terenie tego kraju. Co ważne, dokumenty z tamtego roku wskazywały, że tamtejsze firmy telekomunikacyjne musiały zastosować nowe rozwiązania techniczne, które pozwoliłyby na przekierowanie całego rosyjskiego ruchu sieciowego do punktów zatwierdzonych lub zarządzanych przez Roskomnazor.

Roskomnadzor sprawdza

Roskomnazor, czyli Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Informatyki i Środków Masowych, jest odpowiedzialny za sprawdzanie przychodzącego ruchu. Może zablokować niedozwolone treści i upewnić się, że ruch między rosyjskimi użytkownikami pozostaje wewnątrz kraju i nie jest kierowany przez serwery za granicą, gdzie mógłby zostać przechwycony.

Chociaż urząd istnieje od 2008 roku, wiele osób mogło się o nim usłyszeć dopiero w styczniu tego roku. Po ogólnokrajowych protestach ulicznych Roskomnadzor ukarał grzywną siedem firm odpowiedzialnych za media społecznościowe, które nie chciały usunąć ze swoich platform filmów promujących Aleksieja Nawalnego.

Jeżeli więc potwierdzą się doniesienia, na które wskazują NEXTA oraz grupa Anonymous, można się spodziewać, że Rosja doprowadzi do całkowitego cenzurowania przekazu, jaki trafia do jej obywateli. Prawdopodobnie nie należy się spodziewać całkowitego odcięcia od globalnej sieci – chociaż przeciętny obywatel Rosji może odnieść takie wrażenie, gdy założenia z dokumentu zostaną zrealizowane. Można jednak mieć pewność, że liczba zagranicznych stron, jakie będzie mógł odwiedzić przeciętny Rosjanin, ulegnie znaczącemu zmniejszeniu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *