Rosyjscy policjanci zatrzymują ludzi i przeglądają ich telefony. Ma to mieć związek z „ustawą dezinformacyjną”

Jak informuje rosyjska dziennikarka Anya Vasileva, w Moskwie doszło do kontroli telefonów obywateli. Policjanci mieli przeglądać wysyłane wiadomości i komunikatory, a wszystko może być związane z podpisaną w sobotę ustawą, która narzuca duże kary za „szerzenie dezinformacji” w Rosji.

Rosjanie nie mają obecnie dostępu do Facebooka, Twittera czy YouTube, a o tym, co się dzieje w Ukrainie, muszą dowiadywać się drogą szeptaną, m.in. w komunikatorze Telegram. To program z szyfrowaniem End-to-End, a więc zapewniający dodatkowe zabezpieczenie wiadomości i uniemożliwiający podsłuchiwanie przez służby.

Oczywiście zabezpieczenia przestają mieć sens w momencie, w którym otworzymy telefon i wiadomości zostaną zauważone przez służby. Jak podaje rosyjska dziennikarka Anya Vasileva, w Moskwie, w pobliżu ruchliwego Placu Łubiańskiego policjanci mieli zatrzymywać ludzi i kazać im pokazywać swoje telefony, czaty i zdjęcia. Odmówienie kontroli miało sprawić, że policjanci odmawiali przejścia dalej.

Film z kontroli był rozpowszechniany za pośrednictwem Telegrama. Możecie go też zobaczyć poniżej:

Jak napisała Vasileva w dołączonej wiadomości:

Podeszłam i zapytałam ich, na jakiej podstawie to robią. Policja sprawdziła moją kartę prasową i odmówiła komentarza. Przypominam, że komunikatory są zabezpieczone szyfrowaniem end-to-end. Nakaz pokazania im zawartości telefonu przez policję jest nielegalne!

Okazuje się jednak, że nakaz do podejrzenia czatu lub e-maili w Rosji nie jest potrzebny – tak orzekł Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej już w 2018 r. Do tej pory jednak takowe kontrole nie były aż tak częste, a na pewno nie tak kontrowersyjne. Teraz służby się „uaktywniły” w związku z podpisaną przez Władimira Putina „ustawą dezinformacyjną”, która ma dotkliwie karać grzywną lub pozbawieniem wolności nawet na 15 lat osoby, które dzielą się „fałszywymi informacjami”, jak również popierają sankcje gospodarcze narzucone przez Zachód. Mówimy oczywiście o „fałszywych informacjach” w rozumieniu Kremla.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *