Amerykanie: Kaspersky zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego!

Federalna Komisja Komunikacji w USA, odpowiednik polskiego UKE, stwierdziła że oprogramowanie Kaspersky stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i wpisało firmę na listę spółek, które nie mogą być beneficjentem państwowych dotacji.

Kaspersky na cenzurowanym

Kaspersky Lab w ostatnich latach nie ma najlepszej passy, a po rosyjskiej agresji na Ukrainę jest coraz gorzej. Najpierw ostrzeżenie przed stosowaniem ich aplikacji antywirusowych i związanych z bezpieczeństwem wystosowała niemiecka organizacja BSI. Niemcy ostrzegają, że aplikacje rosyjskiego producenta mogą szpiegować użytkowników i cały czas pozostają w kontakcie z serwerami producenta. Chwilę później podobne ostrzeżenia wydała włoska agencja ds. cyberbezpieczeństwa. Teraz przyszła kolej na amerykańskie FCC, które również ostrzega przed zagrożeniem jakie może stanowić oprogramowanie Kaspersky. Rosyjska firma oczywiście wszystkim tym oskarżeniom zaprzecza, ale wygląda na to, że nie jest w stanie przekonać władz w innych krajach do swoich racji.

W wyniku ograniczeń nałożonych przez FCC, Kaspersky trafił na tę samą listę, na której znajduje się już między innymi Huawei, ZTE czy ostatnio China Mobile. W związku z tym żaden rządowy program pomocowy nie może fundować zakupu ich oprogramowania, niezależnie czy ma ono być na użytek publicznych (w szkołach i instytucjach) czy prywatny. Amerykanie mają fundusz warty 8 mld USD rocznie, który wspiera różne programy pomocowe mające na celu ułatwienie dostępu do internetu, edukacji i oprogramowania. Część  z tych środków mogłaby trafić do firmy Kaspersky, ale obecnie będzie to zakazane. W oficjalnym oświadczeniu amerykańskiego oddziału firmy można przeczytać, że FCC podjęło decyzję nie ze względu na jakiekolwiek realne zagrożenie jakie może stwarzać oprogramowanie Kaspersky, a tylko z czysto politycznych powodów.

Czy Kaspersky się jeszcze podniesie?

Wygląda na to, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem końca międzynarodowej ekspansji firmy Kaspersky. Jej założyciel i szef od kilku lat musi mierzyć się z oskarżeniami o bliskie relacje z Federalnym Biurem Bezpieczeństwa (FSB) w Rosji, które zajmuje się między innymi szpiegostwem (wywiadem). Do tej pory Kaspersky dementował wszelkie takie doniesienia, ale jeśli kolejne duże krajowe instytucje będą zakazywały korzystania z ich aplikacji, to obawiam się, że niedalekiej przyszłości coraz więcej firm będzie szukało innych rozwiązań, których na rynku przecież nie brakuje. Ze swojej strony (ze względu na działania wojenne w Europie i niespokojne czasy) polecamy polski program antywirusowy MKS_VIR.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *