Amerykańskie myśliwce F/A-18 przyleciały do Polski. Wiemy po co

Kolejne amerykańskie samoloty wojskowe zameldowały się w Polsce. Tym razem Amerykanie przerzucili do naszego kraju wielozadaniowe F/A-18 Super Hornet, poinformowało powietrzne dowództwo NATO. Sprawdźmy, jakimi technologiami dysponują te maszyny.

Można śmiało postawić tezę, że jeszcze nigdy polskie niebo nie było tak bezpieczne, jak w ostatnich tygodniach. To oczywiście pokłosie barbarzyńskiej, rosyjskiej agresji na Ukrainę, która musiała wywołać reakcję NATO. W ostatnich tygodniach pakt znacząco wzmocnił swoją obecność na lewej flance, a integralnym elementem tych działań stało się przerzucanie kolejnego sprzętu wojskowego do Polski.

Prym wiodą tu zdecydowanie samoloty z różnych krajów NATO, wśród których wyróżniają się na pewno amerykańskie maszyny często przylatujące ostatnio do naszego kraju. Kilkanaście godzin temu otrzymaliśmy kolejny taki komunikat — w Polsce zameldowały się wielozadaniowe Super Hornety należące do Korpusu Marines.

Jak czytamy, samoloty zostały przerzucone do bazy lotniczej w Łasku, a ich zadaniem jest wsparcie wschodniej flanki NATO oraz „wzmocnienie możliwości odstraszania w Litwie i w Polsce”. Można zatem zakładać, iż samoloty będą patrolować nie tylko polskie niebo, ale także przestrzeń powietrzną Litwy.

Przy okazji przylotu Super Szerszeni do Polski chcemy też trochę bliżej zapoznać was z możliwościami tych maszyn.

Boeing F/A-18 Super Hornet to dwusilnikowy, wielozadaniowy samolot bojowy, który z powodzeniem może odgrywać rolę klasycznego myśliwca, jak i samolotu atakującego cele na ziemi. Stąd właśnie jego nazwa – literka F pochodzi od słowa „Fighter” (myśliwiec), z kolei A od słowa „Attack” (atak). Jego wszechstronność sprawia, iż F/A-18 doskonale radzi sobie np. w eskortowaniu oraz obronie innych samolotów, likwidacji systemów przeciwlotniczych wroga, taktycznych bombardowaniach za linią frontu czy też w prowadzaniu zwiadu.
Jak widać na zdjęciu udostępnionym przez NATO, do Polski przyleciała dwuosobowa wersja tej jednostki, warto też zauważyć, iż Super Hornet lata w wersji jednoosobowej i jest usprawnioną wersją samolotu F/A-18 Hornet. W tym ulepszonym wydaniu maszyna jest ok. 20 proc. większa i nawet 6,8 t cięższa od poprzednika. Super Hornet przenosi też większą ilość paliwa, co z kolei zwiększa zasięg bojowy maszyny. Co ciekawe, samolot może być nie tylko tankowany w powietrzu, ale samemu pełnić funkcję tankowca. W porównaniu do Horneta Super Hornet przenosi też większą ilość uzbrojenia.
Z innych możliwości maszyny warto wymienić cyfrowy system kontroli lotu, który samoistnie wykrywa i dokonuje korekt w locie w razie uszkodzenia jednostki w czasie walki. W najnowszej wersji Super Hornety korzystają też z zaawansowanego radaru pozwalającego na jednoczesne prowadzenie ataku na cele w powietrzu oraz na ziemi.
Jeśli chodzi o inne parametry, to Super Hornet rozpędza się do prędkości 1,6, macha, a jego bojowy zasięg wynosi grubo ponad 2 tys. km – choć zależy głównie od przenoszonego uzbrojenia. Samolot może też latać na wysokości 15 km. Jego głównym uzbrojeniem jest działko M61A2 Wulkan z 412 szt. amunicji, oprócz tego samolot można wyposażyć w różnorodne pociski rakietowe do walki z celami na wodzie, lądzie i w powietrzu oraz różnorodne bomby (zarówno precyzyjne, kierowane laserowo, jak i grawitacyjne, tzw. głupie bomby).
Obecnie Super Hornety latają tylko w trzech siłach powietrznych świata – amerykańskich, australijskich oraz należących do Kuwejtu. Trwają już także prace nad następcą tych maszyn, w tym momencie trudno jednak powiedzieć, kiedy oficjalnie zobaczymy taką konstrukcję. Można więc śmiało postawić tezę, iż F/A-18 Super Hornet pozostanie w czynnej służbie do lat 30. XXI w.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *