Amerykańskie myśliwce F/A-18 przyleciały do Polski. Wiemy po co

Kolejne amerykańskie samoloty wojskowe zameldowały się w Polsce. Tym razem Amerykanie przerzucili do naszego kraju wielozadaniowe F/A-18 Super Hornet, poinformowało powietrzne dowództwo NATO. Sprawdźmy, jakimi technologiami dysponują te maszyny.

Można śmiało postawić tezę, że jeszcze nigdy polskie niebo nie było tak bezpieczne, jak w ostatnich tygodniach. To oczywiście pokłosie barbarzyńskiej, rosyjskiej agresji na Ukrainę, która musiała wywołać reakcję NATO. W ostatnich tygodniach pakt znacząco wzmocnił swoją obecność na lewej flance, a integralnym elementem tych działań stało się przerzucanie kolejnego sprzętu wojskowego do Polski.

Prym wiodą tu zdecydowanie samoloty z różnych krajów NATO, wśród których wyróżniają się na pewno amerykańskie maszyny często przylatujące ostatnio do naszego kraju. Kilkanaście godzin temu otrzymaliśmy kolejny taki komunikat — w Polsce zameldowały się wielozadaniowe Super Hornety należące do Korpusu Marines.

Jak czytamy, samoloty zostały przerzucone do bazy lotniczej w Łasku, a ich zadaniem jest wsparcie wschodniej flanki NATO oraz “wzmocnienie możliwości odstraszania w Litwie i w Polsce”. Można zatem zakładać, iż samoloty będą patrolować nie tylko polskie niebo, ale także przestrzeń powietrzną Litwy.

Przy okazji przylotu Super Szerszeni do Polski chcemy też trochę bliżej zapoznać was z możliwościami tych maszyn.

Boeing F/A-18 Super Hornet to dwusilnikowy, wielozadaniowy samolot bojowy, który z powodzeniem może odgrywać rolę klasycznego myśliwca, jak i samolotu atakującego cele na ziemi. Stąd właśnie jego nazwa – literka F pochodzi od słowa “Fighter” (myśliwiec), z kolei A od słowa “Attack” (atak). Jego wszechstronność sprawia, iż F/A-18 doskonale radzi sobie np. w eskortowaniu oraz obronie innych samolotów, likwidacji systemów przeciwlotniczych wroga, taktycznych bombardowaniach za linią frontu czy też w prowadzaniu zwiadu.
Jak widać na zdjęciu udostępnionym przez NATO, do Polski przyleciała dwuosobowa wersja tej jednostki, warto też zauważyć, iż Super Hornet lata w wersji jednoosobowej i jest usprawnioną wersją samolotu F/A-18 Hornet. W tym ulepszonym wydaniu maszyna jest ok. 20 proc. większa i nawet 6,8 t cięższa od poprzednika. Super Hornet przenosi też większą ilość paliwa, co z kolei zwiększa zasięg bojowy maszyny. Co ciekawe, samolot może być nie tylko tankowany w powietrzu, ale samemu pełnić funkcję tankowca. W porównaniu do Horneta Super Hornet przenosi też większą ilość uzbrojenia.
Z innych możliwości maszyny warto wymienić cyfrowy system kontroli lotu, który samoistnie wykrywa i dokonuje korekt w locie w razie uszkodzenia jednostki w czasie walki. W najnowszej wersji Super Hornety korzystają też z zaawansowanego radaru pozwalającego na jednoczesne prowadzenie ataku na cele w powietrzu oraz na ziemi.
Jeśli chodzi o inne parametry, to Super Hornet rozpędza się do prędkości 1,6, macha, a jego bojowy zasięg wynosi grubo ponad 2 tys. km – choć zależy głównie od przenoszonego uzbrojenia. Samolot może też latać na wysokości 15 km. Jego głównym uzbrojeniem jest działko M61A2 Wulkan z 412 szt. amunicji, oprócz tego samolot można wyposażyć w różnorodne pociski rakietowe do walki z celami na wodzie, lądzie i w powietrzu oraz różnorodne bomby (zarówno precyzyjne, kierowane laserowo, jak i grawitacyjne, tzw. głupie bomby).
Obecnie Super Hornety latają tylko w trzech siłach powietrznych świata – amerykańskich, australijskich oraz należących do Kuwejtu. Trwają już także prace nad następcą tych maszyn, w tym momencie trudno jednak powiedzieć, kiedy oficjalnie zobaczymy taką konstrukcję. Można więc śmiało postawić tezę, iż F/A-18 Super Hornet pozostanie w czynnej służbie do lat 30. XXI w.
Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Militaria

Wyrzutnie rakietowe HIMARS już w Ukrainie. Zobacz je w akcji!

Jak poinformował ukraiński rząd, pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS są już w rękach ukraińskich żołnierzy. Broń trafiła tam w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych i w sieci pojawiło się już nagranie rzekomo prezentujące je w akcji.

Mobilne

Aplikacje, które pomogą uniknąć mandatu podczas wakacji. Poznaj je!

Zbliżające się wakacje wiążą się z wyjazdami, a wiele osób decyduje się na podróż własnym autem. Warto jednak mieć na uwadzę, że rok 2022 stoi pod znakiem podwyżek i dotyczy to również kar za przekroczenie prędkości na polskich drogach. O “mandatach grozy” z pewnością usłyszymy tego lata wielokrotnie, a dzięki tym aplikacjom kierowcy z wyprzedzeniem dostaną informację o najbliższych fotoradarach.

Oprogramowanie

W jakim stopniu przeglądarki są dziś zgodne ze standardem HTML?

Dyskusje na temat zgodności przeglądarek z HTML5 całkowicie ucichły. Wróciliśmy do sytuacji sprzed dwóch dekad, gdy rozpatrywano jedynie zgodność stron z przeglądarką, a nie standardem. Czyżby wszyscy byli już zgodni z HTML5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.