Kosmiczne rekordy ludzkości. Od najszybszą po najdalszą podróż

Odkąd ludzkości udało się umieścić na orbicie pierwszy stworzony własnymi rękoma obiekt, trwa wyścig o bicie kolejnych rekordów związanych z podbojem kosmosu. Oto kosmiczne rekordy ustanowione przez ludzi, jak i stworzone przez nich maszyny.

Najstarszy człowiek z misją w kosmosie, największy obiekt na orbicie i najdalsza podróż od powierzchni Ziemi — to tylko część z rekordów, o których napiszemy w poniższym artykule. Rekordy te stanowią część trwającej od dekad przygody ludzkości z kosmosem, a także są dowodem na zapalczywość w wyścigu o to, by sięgać jeszcze dalej i jak najszybciej. Zapraszam do galerii.

Najszybsi ludzie w historii — załoga Apollo 10

Mierzenie prędkości w kosmosie jest nieco utrudnione, ze względu na różne punkty odniesienia, jakie można przyjąć i sam fakt, że Ziemia w tej przestrzeni także nie pozostaje nieruchoma. Jeżeli jednak mierzyć prędkość obiektów względem Ziemi, to najszybszymi ludźmi w historii była trójka Amerykanów z misji Apollo 10.

Eugene A. Cernan, Thomas P. Stafford i John W. Young 26 maja 1969 r. wracali z próbnej księżycowej misji na Ziemię z prędkością 39 tys. 897 km na godz. Do tej pory jest to wynik, którego człowiekowi nie udało się pokonać.

Najdalsza podróż ludzi od Ziemi — załoga misji Apollo 13

Niektórzy nigdy nie opuścili rodzinnej miejscowości, wiele osób nie przekroczyło też granicy kraju, Tymczasem załoga misji Apollo 13 była dalej niż ktokolwiek w historii świata. 400 tys. 171 km od rodzinnej planety znalazła się trójka astronautów — James A. Lovell, Thomas K. Mattingly i Fred W. Haise — którzy zmierzali na niewidoczną stronę Księżyca w 1970 r. Co prawda misja ostatecznie się nie powiodła ze względu na awarię, jednak rekord od ponad 50 lat nie został pobity.

 Najdłuższy lot w kosmos — Walerij Polakow

Loty w kosmos rzadko kiedy trwają dłużej niż kilka miesięcy. Długie przebywanie w stanie nieważkości negatywnie wpływa m.in. na zdrowie fizyczne astro- i kosmonautów.

Rekordzista w długości pojedynczej misji spędził jednak na orbicie ponad rok. Walerij Polakow na rosyjskiej stacji Mir przebywał przez 437 dni i 18 godz. Miało to miejsce w latach 1994-1995, a więc jeszcze przed powstaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś nie planuje się pobicia tego rekordu w misjach na orbicie ziemskiej.

Najdłuższy łączny czas w kosmosie — Giennadij Padałka

Jeżeli chodzi o rekord łącznego czasu spędzonego w kosmosie, to należy on do Giennadija Padałki, który odbył łącznie sześć lotów w kosmos. Jego rekord wynosi 878 dni, 11 godz. i 31 min.

Pierwszy lot Padałki miał miejsce w 1998 r., a ostatni w 2015 r. To właśnie wtedy kosmonauta ustanowił swój rekord.

Najdłuższy spacer kosmiczny — Susan Helms i James S. Voss

Już sam lot w kosmos jest niebezpieczny, ale opuszczenie statku w specjalnym skafandrze jest wyczynem dalece bardziej groźnym. Tym bardziej zaskakuje rekord w czasie spędzonym na kosmicznym spacerze, który należy do dwójki astronautów — Susan Helms (na zdjęciu) i Jamesa Vossa. Dokonywali oni konserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostając poza jej ścianami przez 8 godz. i 56 min.

Najszybszy obiekt stworzony przez człowieka — Parker Solar Probe

Słoneczna sonda kosmiczna ma na celu przybliżenie nam cech naszej najbliższej gwiazdy. Przy okazji pobiła ona rekord prędkości jakiegokolwiek ludzkiego dzieła. W 2021 r. sonda ta osiągnęła oszałamiającą prędkość 532 tys. km na godz. Oznacza to, że w teorii okrążenie Ziemi zajęłoby jej zaledwie cztery i pół minuty.

Najstarszy ludzki obiekt w kosmosie — satelita Vanguard

Mimo, że pierwszym sztucznym satelitą ziemi był Spotnik, to amerykańska konstrukcja może poszczycić się mianem najstarszego ludzkiego obiektu, który nadal jest w kosmosie. Satelita Vanguard 1 był drugim amerykańskim obiektem wystrzelonym na orbitę. Trafił na nią 17 marca 1958 r i, jeżeli coś nie zaburzy trajektorii lotu tego obiektu, może on krążyć wokół Ziemi przez kilka kolejnych stuleci.

Najdalszy obiekt zbudowany przez człowieka — Voyager 1

Bezzałogowa sonda kosmiczna NASA, wystrzelona 5 września 1977 roku z Przylądka Canaveral, jest obecnie oddalona od Ziemi o 23 mld 278 mln km. Odległość ta stale rośnie z prędkością ok. 17 km na sek.

Największy ludzki obiekt w kosmosie — Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Orbitalne laboratorium jest dziełem pięciu agencji kosmicznych reprezentujących ponad 15 krajów. Od jednego końca do drugiego ma ono ok 109 m długości. Po obu stronach znajdują się zaś ogromne panele słoneczne, a ich rozpiętość wynosi 73 m.

Stacja ISS jest tak duża, że można ją wypatrzyć gołym okiem na niebie, jeżeli warunki są ku temu sprzyjające.

Najszybsza podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną — Sojuz MS-17

Czy można dolecieć z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną szybciej niż pociągiem z Gdyni do Poznania? Okazuje się, że tak. W 2020 r., po odpowiednich przygotowaniach, załoga misji Sojuz MS-17 w październiku 2020 r. pobiła rekord, dokując do ISS po zaledwie dwóch okrążeniach planety w łącznym czasie 3 godz. i 3 min.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *