Zbrodniarze z Buczy na Google Maps. Dane ujawniają miejsce zamieszkania rosyjskich żołnierzy

Technologia dostępna dzięki Google Maps może posłużyć zarówno do nawigacji, jak i oznaczania wybranych lokalizacji. Ta druga opcja została wykorzystana do stworzenia mapy, przedstawiającej miejsca pochodzenia rosyjskich żołnierzy, którzy mają być odpowiedzialni za masakrę ludności cywilnej w Buczy.

Masakra w Buczy otworzyła oczy rządzącym państwami Zachodu, którzy zapowiedzieli jej szczegółowe zbadanie, a także ogłosili nowy pakiet sankcji. Od początku mówi się, że w mord na ludności cywilnej zaangażowana była 64 zmotoryzowana brygada strzelców, nazywana obecnie zbrodniarzami z Buczy. Nowe dane pokazują, skąd pochodzili jej żołnierze.

Link do mapy (po kliknięciu pinezki wszystkie dane żołnierza: imię, nazwisko, stopień, numer identyfikacyjny, numer paszportu, data urodzenia)

Na podstawie informacji zebranych przez ukraińskie służby, jeden z użytkowników stworzył mapę w Google Maps, na którą naniósł dane paszportowe żołnierzy, którzy mają należeć do wspomnianej wyżej jednostki. Ujawnia ona, że członkowie brygady pochodzą właściwie z całej Rosji i w zdecydowanej większości mieszkają na w biednych krajach związkowych. Oczywiście są też paszporty, które wystawiono w Moskwie i innych dużych rosyjskich miastach, ale jest ich niewiele.

To po części potwierdzałoby relacje ludzi z okupowanych przez Rosjan terenów, którzy wskazywali na azjatyckie rysy twarzy dużej części okupantów. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że ujawnione dane są na razie trudne do zweryfikowania. Warto mieć to na uwadze, przy wyciąganiu daleko idących wniosków.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *