Kosmiczne rekordy ludzkości. Od najszybszą po najdalszą podróż

Odkąd ludzkości udało się umieścić na orbicie pierwszy stworzony własnymi rękoma obiekt, trwa wyścig o bicie kolejnych rekordów związanych z podbojem kosmosu. Oto kosmiczne rekordy ustanowione przez ludzi, jak i stworzone przez nich maszyny.

Najstarszy człowiek z misją w kosmosie, największy obiekt na orbicie i najdalsza podróż od powierzchni Ziemi — to tylko część z rekordów, o których napiszemy w poniższym artykule. Rekordy te stanowią część trwającej od dekad przygody ludzkości z kosmosem, a także są dowodem na zapalczywość w wyścigu o to, by sięgać jeszcze dalej i jak najszybciej. Zapraszam do galerii.

Najszybsi ludzie w historii — załoga Apollo 10

Mierzenie prędkości w kosmosie jest nieco utrudnione, ze względu na różne punkty odniesienia, jakie można przyjąć i sam fakt, że Ziemia w tej przestrzeni także nie pozostaje nieruchoma. Jeżeli jednak mierzyć prędkość obiektów względem Ziemi, to najszybszymi ludźmi w historii była trójka Amerykanów z misji Apollo 10.

Eugene A. Cernan, Thomas P. Stafford i John W. Young 26 maja 1969 r. wracali z próbnej księżycowej misji na Ziemię z prędkością 39 tys. 897 km na godz. Do tej pory jest to wynik, którego człowiekowi nie udało się pokonać.

Najdalsza podróż ludzi od Ziemi — załoga misji Apollo 13

Niektórzy nigdy nie opuścili rodzinnej miejscowości, wiele osób nie przekroczyło też granicy kraju, Tymczasem załoga misji Apollo 13 była dalej niż ktokolwiek w historii świata. 400 tys. 171 km od rodzinnej planety znalazła się trójka astronautów — James A. Lovell, Thomas K. Mattingly i Fred W. Haise — którzy zmierzali na niewidoczną stronę Księżyca w 1970 r. Co prawda misja ostatecznie się nie powiodła ze względu na awarię, jednak rekord od ponad 50 lat nie został pobity.

 Najdłuższy lot w kosmos — Walerij Polakow

Loty w kosmos rzadko kiedy trwają dłużej niż kilka miesięcy. Długie przebywanie w stanie nieważkości negatywnie wpływa m.in. na zdrowie fizyczne astro- i kosmonautów.

Rekordzista w długości pojedynczej misji spędził jednak na orbicie ponad rok. Walerij Polakow na rosyjskiej stacji Mir przebywał przez 437 dni i 18 godz. Miało to miejsce w latach 1994-1995, a więc jeszcze przed powstaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś nie planuje się pobicia tego rekordu w misjach na orbicie ziemskiej.

Najdłuższy łączny czas w kosmosie — Giennadij Padałka

Jeżeli chodzi o rekord łącznego czasu spędzonego w kosmosie, to należy on do Giennadija Padałki, który odbył łącznie sześć lotów w kosmos. Jego rekord wynosi 878 dni, 11 godz. i 31 min.

Pierwszy lot Padałki miał miejsce w 1998 r., a ostatni w 2015 r. To właśnie wtedy kosmonauta ustanowił swój rekord.

Najdłuższy spacer kosmiczny — Susan Helms i James S. Voss

Już sam lot w kosmos jest niebezpieczny, ale opuszczenie statku w specjalnym skafandrze jest wyczynem dalece bardziej groźnym. Tym bardziej zaskakuje rekord w czasie spędzonym na kosmicznym spacerze, który należy do dwójki astronautów — Susan Helms (na zdjęciu) i Jamesa Vossa. Dokonywali oni konserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostając poza jej ścianami przez 8 godz. i 56 min.

Najszybszy obiekt stworzony przez człowieka — Parker Solar Probe

Słoneczna sonda kosmiczna ma na celu przybliżenie nam cech naszej najbliższej gwiazdy. Przy okazji pobiła ona rekord prędkości jakiegokolwiek ludzkiego dzieła. W 2021 r. sonda ta osiągnęła oszałamiającą prędkość 532 tys. km na godz. Oznacza to, że w teorii okrążenie Ziemi zajęłoby jej zaledwie cztery i pół minuty.

Najstarszy ludzki obiekt w kosmosie — satelita Vanguard

Mimo, że pierwszym sztucznym satelitą ziemi był Spotnik, to amerykańska konstrukcja może poszczycić się mianem najstarszego ludzkiego obiektu, który nadal jest w kosmosie. Satelita Vanguard 1 był drugim amerykańskim obiektem wystrzelonym na orbitę. Trafił na nią 17 marca 1958 r i, jeżeli coś nie zaburzy trajektorii lotu tego obiektu, może on krążyć wokół Ziemi przez kilka kolejnych stuleci.

Najdalszy obiekt zbudowany przez człowieka — Voyager 1

Bezzałogowa sonda kosmiczna NASA, wystrzelona 5 września 1977 roku z Przylądka Canaveral, jest obecnie oddalona od Ziemi o 23 mld 278 mln km. Odległość ta stale rośnie z prędkością ok. 17 km na sek.

Największy ludzki obiekt w kosmosie — Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Orbitalne laboratorium jest dziełem pięciu agencji kosmicznych reprezentujących ponad 15 krajów. Od jednego końca do drugiego ma ono ok 109 m długości. Po obu stronach znajdują się zaś ogromne panele słoneczne, a ich rozpiętość wynosi 73 m.

Stacja ISS jest tak duża, że można ją wypatrzyć gołym okiem na niebie, jeżeli warunki są ku temu sprzyjające.

Najszybsza podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną — Sojuz MS-17

Czy można dolecieć z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną szybciej niż pociągiem z Gdyni do Poznania? Okazuje się, że tak. W 2020 r., po odpowiednich przygotowaniach, załoga misji Sojuz MS-17 w październiku 2020 r. pobiła rekord, dokując do ISS po zaledwie dwóch okrążeniach planety w łącznym czasie 3 godz. i 3 min.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *