Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D udało się podkręcić do 5,15 GHz!

AMD Ryzen 7 5800X3D fabrycznie jest procesorem bez możliwości overclockingu. Tytułowy model udało się podkręcić do częstotliwości 5,15 GHz na płycie MSI MEG X570 GODLIKE, przekraczając tym samym barierę 5000 MHz. Co najciekawsze, jednostka wymagała zaledwie napięcia rzędu 1,2 V, aby osiągnąć tak wysokie zegary.

Według przedsiębiorstwa z Santa Clara, Ryzen 7 5800X3D pracuje z maksymalnym stabilnym taktowaniem już po wyjęciu z pudełka. Coraz nowsze doniesienia wskazują jednak, że przyczyny zablokowania opcji ręcznej zmiany zegarów możemy upatrywać gdzie indziej. Nowy rekord należy do overclockera MSI, który przy wykorzystaniu płyty MEG X570 GODLIKE przekroczył barierę 5 GHz. Omawiany model nie tak dawno udało się ustabilizować z częstotliwością pracy na poziomie 4,9 GHz, przy współpracy z dokładnie tą samą płytą główną. Kluczem do sukcesu było podniesienie mnożnika do poziomu 45,5x oraz ustawienie referencyjnych zegarów na 113,01 MHz. To wszystko poskutkowało osiągnięciem taktowania rzędu 5,141 GHz.

AMD Ryzen 7 5800X3D udało się podkręcić do 5,15 GHz przy napięciu zaledwie 1,2 V. Rekord ustanowiono po raz kolejny na płycie MSI MEG X570 GODLIKE.

Najciekawsza wydaje się jednak kwestia wymaganego przez Ryzen 7 5800X3D napięcia. Do pracy z tak wysoką częstotliwością potrzebował zaledwie 1,2 V. Wersja BIOS, która była zainstalowana podczas ustanawiania rekordu to 1.G5T2 (AGESA 1.2.0.6 Patch C), wydana 14 kwietnia 2022 roku. Wygląda na to, że zarówno AMD, jak i producenci płyt głównych posiadają specjalną wersję BIOS, umożliwiającą przetaktowanie omawianego modelu. Nie wiemy jednak, czy procesor był stabilny, ponieważ w sieci nie pojawiły się żadne benchmarki, a jedynie informacje z programu CPU-z. Niemniej jednak, spodziewamy się, iż wkrótce ktoś opublikuje pomiary wydajności podkręconego Ryzena 7 5800X3D w znanych programach. Przypomnijmy jeszcze, że tytułowa jednostka jako pierwsza otrzymała pamięć 3D V-Cache, tak więc kolejna generacja może zapewnić nam również swobodne podkręcanie.

Jesteśmy ciekawi także stanowiska AMD w tej sprawie. Opcji jest kilka, jedną z nich jest chociażby oficjalne wypuszczenie BIOSu, umożliwiającego zmianę częstotliwości, jednak mogłoby się to wiązać z utratą gwarancji. Liczymy na szybkie wyjaśnienie ze strony producenta.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *