Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D udało się podkręcić do 5,15 GHz!

AMD Ryzen 7 5800X3D fabrycznie jest procesorem bez możliwości overclockingu. Tytułowy model udało się podkręcić do częstotliwości 5,15 GHz na płycie MSI MEG X570 GODLIKE, przekraczając tym samym barierę 5000 MHz. Co najciekawsze, jednostka wymagała zaledwie napięcia rzędu 1,2 V, aby osiągnąć tak wysokie zegary.

Według przedsiębiorstwa z Santa Clara, Ryzen 7 5800X3D pracuje z maksymalnym stabilnym taktowaniem już po wyjęciu z pudełka. Coraz nowsze doniesienia wskazują jednak, że przyczyny zablokowania opcji ręcznej zmiany zegarów możemy upatrywać gdzie indziej. Nowy rekord należy do overclockera MSI, który przy wykorzystaniu płyty MEG X570 GODLIKE przekroczył barierę 5 GHz. Omawiany model nie tak dawno udało się ustabilizować z częstotliwością pracy na poziomie 4,9 GHz, przy współpracy z dokładnie tą samą płytą główną. Kluczem do sukcesu było podniesienie mnożnika do poziomu 45,5x oraz ustawienie referencyjnych zegarów na 113,01 MHz. To wszystko poskutkowało osiągnięciem taktowania rzędu 5,141 GHz.

AMD Ryzen 7 5800X3D udało się podkręcić do 5,15 GHz przy napięciu zaledwie 1,2 V. Rekord ustanowiono po raz kolejny na płycie MSI MEG X570 GODLIKE.

Najciekawsza wydaje się jednak kwestia wymaganego przez Ryzen 7 5800X3D napięcia. Do pracy z tak wysoką częstotliwością potrzebował zaledwie 1,2 V. Wersja BIOS, która była zainstalowana podczas ustanawiania rekordu to 1.G5T2 (AGESA 1.2.0.6 Patch C), wydana 14 kwietnia 2022 roku. Wygląda na to, że zarówno AMD, jak i producenci płyt głównych posiadają specjalną wersję BIOS, umożliwiającą przetaktowanie omawianego modelu. Nie wiemy jednak, czy procesor był stabilny, ponieważ w sieci nie pojawiły się żadne benchmarki, a jedynie informacje z programu CPU-z. Niemniej jednak, spodziewamy się, iż wkrótce ktoś opublikuje pomiary wydajności podkręconego Ryzena 7 5800X3D w znanych programach. Przypomnijmy jeszcze, że tytułowa jednostka jako pierwsza otrzymała pamięć 3D V-Cache, tak więc kolejna generacja może zapewnić nam również swobodne podkręcanie.

Jesteśmy ciekawi także stanowiska AMD w tej sprawie. Opcji jest kilka, jedną z nich jest chociażby oficjalne wypuszczenie BIOSu, umożliwiającego zmianę częstotliwości, jednak mogłoby się to wiązać z utratą gwarancji. Liczymy na szybkie wyjaśnienie ze strony producenta.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

CSIRT KNF ostrzega. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP

Klienci PKO Banu Polskiego muszą mieć się na baczności. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek największego polskiego banku. Kampanię przygotowano z dbałością o szczegóły, więc łatwo się nabrać.

Nauka

Nowy model OpenAI ,,Orion” zadebiutuje jeszcze w 2024 roku

OpenAI planuje wydanie następcy obecnych modeli GPT-4o i o1. Jak donosi redakcja The Verge, nowy model ma nosić nazwę Orion. Z przekazanych informacji wynika, że model ten początkowo nie będzie powszechnie dostępny. OpenAI ma w pierwszej kolejności przyznać dostęp do Oriona firmom, z którymi ściśle współpracuje.

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *