Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D udało się podkręcić do 5,15 GHz!

AMD Ryzen 7 5800X3D fabrycznie jest procesorem bez możliwości overclockingu. Tytułowy model udało się podkręcić do częstotliwości 5,15 GHz na płycie MSI MEG X570 GODLIKE, przekraczając tym samym barierę 5000 MHz. Co najciekawsze, jednostka wymagała zaledwie napięcia rzędu 1,2 V, aby osiągnąć tak wysokie zegary.

Według przedsiębiorstwa z Santa Clara, Ryzen 7 5800X3D pracuje z maksymalnym stabilnym taktowaniem już po wyjęciu z pudełka. Coraz nowsze doniesienia wskazują jednak, że przyczyny zablokowania opcji ręcznej zmiany zegarów możemy upatrywać gdzie indziej. Nowy rekord należy do overclockera MSI, który przy wykorzystaniu płyty MEG X570 GODLIKE przekroczył barierę 5 GHz. Omawiany model nie tak dawno udało się ustabilizować z częstotliwością pracy na poziomie 4,9 GHz, przy współpracy z dokładnie tą samą płytą główną. Kluczem do sukcesu było podniesienie mnożnika do poziomu 45,5x oraz ustawienie referencyjnych zegarów na 113,01 MHz. To wszystko poskutkowało osiągnięciem taktowania rzędu 5,141 GHz.

AMD Ryzen 7 5800X3D udało się podkręcić do 5,15 GHz przy napięciu zaledwie 1,2 V. Rekord ustanowiono po raz kolejny na płycie MSI MEG X570 GODLIKE.

Najciekawsza wydaje się jednak kwestia wymaganego przez Ryzen 7 5800X3D napięcia. Do pracy z tak wysoką częstotliwością potrzebował zaledwie 1,2 V. Wersja BIOS, która była zainstalowana podczas ustanawiania rekordu to 1.G5T2 (AGESA 1.2.0.6 Patch C), wydana 14 kwietnia 2022 roku. Wygląda na to, że zarówno AMD, jak i producenci płyt głównych posiadają specjalną wersję BIOS, umożliwiającą przetaktowanie omawianego modelu. Nie wiemy jednak, czy procesor był stabilny, ponieważ w sieci nie pojawiły się żadne benchmarki, a jedynie informacje z programu CPU-z. Niemniej jednak, spodziewamy się, iż wkrótce ktoś opublikuje pomiary wydajności podkręconego Ryzena 7 5800X3D w znanych programach. Przypomnijmy jeszcze, że tytułowa jednostka jako pierwsza otrzymała pamięć 3D V-Cache, tak więc kolejna generacja może zapewnić nam również swobodne podkręcanie.

Jesteśmy ciekawi także stanowiska AMD w tej sprawie. Opcji jest kilka, jedną z nich jest chociażby oficjalne wypuszczenie BIOSu, umożliwiającego zmianę częstotliwości, jednak mogłoby się to wiązać z utratą gwarancji. Liczymy na szybkie wyjaśnienie ze strony producenta.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *