Komputery Raspberry Pi będą bezpieczniejsze. Wydano aktualizację

Mini komputery z serii Raspberry Pi od samego początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tak samo, jak sam sprzęt, przez lata rozwijało się oficjalne przeznaczone dla nich oprogramowanie. Teraz użytkownicy „malinki” mają kolejny powód do zadowolenia, bo system operacyjny dostał ważną aktualizację zawiązaną z bezpieczeństwem.

Raspberry Pi OS to oficjalna dystrybucja Linuksa przeznaczona dla tych niezwykle popularnych mini komputerów, które mimo małych rozmiarów oferują spory potencjał i znajdują wśród entuzjastów coraz to nowe zastosowania. Przez lata jednak działające na nich oprogramowanie miało poważną wadę dotyczącą bezpieczeństwa. Otóż instalator w czasie konfigurowania systemu proponował domyślną nazwę użytkownika „Pi”, która przez część użytkowników nigdy nie była zmieniana. To ułatwiało przeprowadzanie ataków wykorzystujących upychanie poświadczeń, czyli stosowanie znanych danych logowania do włamywania się do komputerów czy usług i stron internetowych.

Teraz to się jednak zmienia, bo jak opisano szeroko w artykule dostępnym na oficjalnej stronie producenta komputerów Raspberry Pi, najnowsza aktualizacja oprogramowania będzie wymuszać na użytkownikach wpisanie własnej nazwy użytkownika, dzięki czemu system będzie mniej podatny na ataki hakerów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *