ABW przekazała MSZ listę 45 rosyjskich szpiegów pod przykryciem dyplomatycznym

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób – oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW wnioskuje o wydalenie ich z terytorium Polski – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn poinformował, że szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę zidentyfikowanych 45 osób: oficerów rosyjskich służb specjalnych i ich współpracowników, którzy przebywając w Polsce korzystają ze statusu dyplomatycznego.

– Z uwagi na politykę Rosji wobec RP i jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, szef Agencji wnosi o wydalenie wskazanych osób z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – wskazał.

Żaryn poinformował, że materiały ABW dowodzą, iż „działalność zidentyfikowanych funkcjonariuszy i współdziałających z nimi osób służy realizacji rosyjskich przedsięwzięć wywiadowczych wymierzonych w stabilność Rzeczypospolitej Polskiej i jej partnerów na arenie międzynarodowej oraz zagraża interesom i bezpieczeństwu Polski”.

Szef ABW wniósł do MSZ o wydanie decyzji skutkujących pilnym opuszczeniem Polski kraju przez wszystkie objęte wnioskiem osoby. Żaryn poinformował też, że wśród funkcjonariuszy objętych wnioskiem znajduje się oficer służb rosyjskich, którego działalność została rozpoznana w śledztwie dotyczącym obywatela RP zatrzymanego 17 marca pod zarzutem szpiegostwa.

– Oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia konwencji wiedeńskiej – skomentował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega

Żaryn poinformował w środę rano, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. – W dniu 17 marca zatrzymany został obywatel RP, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Federacji Rosyjskiej – przekazał dziennikarzom na briefingu prasowym Żaryn. – Materiał zgromadzony przez ABW wskazuje, że mężczyzna był zaangażowany w działalność obcych służb przeciwko Polsce – dodał.

– W związku z tym materiałem agencji, został zatrzymany. W prokuraturze usłyszał zarzut z art. 130 ust. 2 kk, a zgodnie z decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące – powiedział.

Art. 130. kk § 2 głosi, że „kto, biorąc udział w obcym wywiadzie albo działając na jego rzecz, udziela temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”.

Żaryn podkreślił, że sprawa ta jest rozwojowa. – Niewykluczone są dalsze czynności w tym śledztwie – dodał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował też, że zatrzymany przez ABW mężczyzna pracował w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Jak podkreślił, z uwagi na charakter dokumentacji, do której miał dostęp, „oceniamy, że jego działalność, współpraca ze służbami rosyjskimi była realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa”.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *