AMD zapowiedziało procesory Ryzen 8000

Podczas wydarzenia podsumowującego rok fiskalny 2022, AMD podzieliło się planami dotyczącymi rozwoju procesorów desktopowych i mobilnych na najbliższe dwa lata. Koncern oficjalnie potwierdził nadchodzącą premierę układów Ryzen 8000.

Podczas konferencji AMD Financial Analyst Day 2022, koncern postanowił podzielić się planami dotyczącymi rozwoju segmentu procesorów. W przypadku układów przeznaczonych do laptopów w najbliższych dwóch latach powinniśmy spodziewać się premiery dwóch linii APU.

Jako pierwsza zadebiutuje rodzina układów Ryzen 7000 o kodowej nazwie „Phoenix Point”. Zostanie ona wyprodukowana z wykorzystaniem procesu 4 nm i architektury Zen 4. Nie zabraknie zintegrowanego układu graficznego bazującego na nadchodzącej technologii RDNA3, a ciekawostką jest obecność układu Artificial Intelligence Engine od przejętej przez AMD firmy Xilinx.

Prawdopodobnie w 2024 r. będziemy natomiast świadkami debiutu procesorów Ryzen 8000 „Strix Point”. W tym wypadku otrzymamy CPU bazujące na platformie Zen 5 i posiadające układ graficzny stworzony na kanwie ulepszonej architektury RDNA3+.

Jeśli chodzi o procesory desktopowe, to jeszcze w tym roku powinny zadebiutować pierwsze modele z rodziny Ryzen 7000 (Zen 4), wykorzystujące także autorską technologię 3D V-Cache. Prawdopodobnie w przyszłym roku będziemy natomiast świadkami premiery wydajnych CPU Ryzen Threadripper 7000, przeznaczonych głównie do stacji roboczych.

Wiele wskazuje na to, że w 2024 r. zaobserwujemy natomiast początek rynkowego żywotu procesorów z serii Ryzen 8000 o kodowej nazwie „Granite Ridge”, korzystające z platformy Zen 5.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *