Bluetooth można wykorzystać do śledzenia smartfonów. To nie koniec jego możliwości

Jak donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, sygnały Bluetooth emitowane przez telefony komórkowe są na tyle unikalne, że można je wykorzystać do śledzenia przemieszczania wybranych osób.

Urządzenia bezprzewodowe dzielą jedną wspólną cechę: posiadają niewielkie niedoskonałości, które są unikalne dla każdego z nich. Można to porównać do odcisków palców, choć w tym przypadku okoliczności powstawania tych mankamentów są nieco bardziej przypadkowe. Jeśli chodzi o technologię Bluetooth, to wszelkie takie błędy mogą być wykorzystane do śledzenia konkretnych urządzeń.

Tego typu techniki stosowane w przypadku sieci WiFi opierają się na tym, że sygnały te zawierają długą sekwencję, która w przypadku Bluetooth jest znacznie krótsza. Jak wyjaśnia główny autor badań w tej sprawie, Hadi Givehchian, powoduje to, iż „odcisk palca” jest znacznie bardziej niewyraźny, co w zasadzie uniemożliwia śledzenie. Z tego względu naukowcy postanowili obejść problem i skupić się na całym sygnale Bluetooth, a nie tylko krótkiej sekwencji. Zaprojektowany przez nich algorytm szacuje dwie różne wartości występujące w sygnałach, różniące się w zależności od defektów sprzętu.

Technologia Bluetooth ma słabe punkty

Naukowcy postanowili ocenić skuteczność swojej metody w warunkach rzeczywistych. W pierwszym teście udało się zidentyfikować 40% ze 162 urządzeń mobilnych napotkanych w miejscach publicznych, takich jak na przykład kawiarnie. Przy większej skali, w czasie obserwacji 647 urządzeń mobilnych, naukowcy byli w stanie wykryć odciski palców 47% z tych urządzeń. Zaprezentowali też atak polegający na pobraniu tych informacji i śledzeniu urządzenia mobilnego należącego do jednego z uczestników eksperymentu.

Zdaniem autorów takie podejście jest prawdopodobnie możliwe do zrealizowania w przypadku dużej liczby urządzeń. Nie tylko jest to wykonalne, ale dodatkowo całkiem tanie: atak można przeprowadzić za pomocą urządzenia, które kosztuje mniej niż 200 dolarów. A czy da się jakoś zabezpieczyć przed tym zagrożeniem? Prawdopodobnie wymagałoby to gruntownego przeprojektowania struktur, na których opiera się technologia Bluetooth. Autorzy liczą jednak na znalezienie prostszego rozwiązania. W grę wchodzi na przykład ukrywanie tych elektronicznych odcisków palców za pomocą cyfrowego przetwarzania sygnału w oprogramowaniu sprzętowym urządzeń.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Militaria

Wyrzutnie rakietowe HIMARS już w Ukrainie. Zobacz je w akcji!

Jak poinformował ukraiński rząd, pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS są już w rękach ukraińskich żołnierzy. Broń trafiła tam w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych i w sieci pojawiło się już nagranie rzekomo prezentujące je w akcji.

Mobilne

Aplikacje, które pomogą uniknąć mandatu podczas wakacji. Poznaj je!

Zbliżające się wakacje wiążą się z wyjazdami, a wiele osób decyduje się na podróż własnym autem. Warto jednak mieć na uwadzę, że rok 2022 stoi pod znakiem podwyżek i dotyczy to również kar za przekroczenie prędkości na polskich drogach. O “mandatach grozy” z pewnością usłyszymy tego lata wielokrotnie, a dzięki tym aplikacjom kierowcy z wyprzedzeniem dostaną informację o najbliższych fotoradarach.

Oprogramowanie

W jakim stopniu przeglądarki są dziś zgodne ze standardem HTML?

Dyskusje na temat zgodności przeglądarek z HTML5 całkowicie ucichły. Wróciliśmy do sytuacji sprzed dwóch dekad, gdy rozpatrywano jedynie zgodność stron z przeglądarką, a nie standardem. Czyżby wszyscy byli już zgodni z HTML5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.