Android 13 rozwiąże jeden z problemów kart eSIM

Choć Android 12 jeszcze nie trafił do wszystkich uprawnionych do aktualizacji urządzeń, to my coraz więcej dowiadujemy się na temat kolejnej wersji systemu Google. Wedle nowych informacji, Android 13 może zostać wyposażony w funkcję, rozwiązującą jeden z problemów eSIM.

eSIM to nic innego, jak wirtualna karta SIM otrzymywana przez użytkownika drogą cyfrową, którą należy aktywować na swoim urządzeniu. Zapisywana jest na niewielkim module wbudowanym w smartfon, tablet lub smartwatch. Dzięki temu, nie ma konieczności posiadania fizycznej karty SIM. Chociaż rozwiązanie to jest bardzo wygodne, to jednak nie jest pozbawione problemów. Dopóki się ich nie wyeliminuje, nie ma możliwości, by te cyfrowe karty wyparły z rynku fizyczne karty SIM. Oczywiście należy też pamiętać, że nie każdy smartfon ma wbudowany moduł eSIM, choć takich modeli stale przybywa.

Jeśli zaś chodzi o wspomniane problemy eSIM, to jednym z nich jest z pewnością brak rozwiązania mogącego zapewnić obsługę dwóch kart SIM.

Google postanowiło coś z tym zrobić i dziś dowiedzieliśmy się, że Android 13 ma dostać funkcję o nazwie Multiple Enabled Profiles (MEP)

Umożliwia ona przypisanie dwóch profilów operatorów do jednej karty eSIM, co z kolei pozwoli na łatwe przełączanie się pomiędzy sieciami. Innymi słowy, pojedynczy moduł eSIM będzie mógł łączyć się jednocześnie z dwoma różnymi operatorami. Co istotne, jest to rozwiązanie na poziomie oprogramowania, oznacza to, że równie dobrze można je zaimplementować na iOS, jak i na Windowsie.

Obecnie karty eSIM co prawda pozwalają na przechowywanie wielu profili na jednym chipie i przełączanie się między nimi, ale nie ma możliwości, by w tym samym momencie był aktywny więcej niż jeden profil. By móc korzystać z dwóch kart SIM, konieczne jest posiadanie jednej w wersji fizycznej lub zakup urządzenia wyposażonego w więcej modułów eSIM.

Funkcja ta byłaby nie tylko wielkim ułatwieniem dla samych użytkowników, ale również pozwoliłaby producentom smartfonów na zagospodarowanie większej ilości miejsca. Te można byłoby z kolei wykorzystać na przywrócenie slotu na karty microSD lub na powiększenie baterii.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *