Procesor graficzny Intela zaskakuje liczbą tranzystorów. Znamy też taktowanie

Czy wiecie już wszystko o mobilnych kartach Intel Arc? Jeśli tak, to najwyższy czas zacząć interesować się segmentem desktopowym, w który firma przypadkowo zapewniła nam wgląd. Ujawniła tym samym nieopacznie (najpewniej) specyfikację flagowej karty graficznej Intel Arc A780, która wykorzystuje rdzeń ACM-G10. Co ciekawe, ten przyćmiewa liczbę tranzystorów obecnych w GPU konkurencji nawet w swojej mobilnej implementacji.

Wielkość i liczba tranzystorów procesora graficznego Intel ACM-G10

Zacznijmy właśnie od tego – wielkości oraz liczby tranzystorów procesora graficznego Intel ACM-G10, który na tle konkurencyjnych GPU w postaci Navi 22 oraz GA104 wypada na olbrzyma. Z oczywistych względów porównujemy je do tych „prawie” najwydajniejszych procesorów AMD i NVIDIA, bo poziom wydajności ACM-G10 w ramach karty Arc A780 ma odpowiadać właśnie modelowi Radeon RX 6700 i GeForce RTX 3070. Tego, czy to prawda, dowiemy się dopiero latem, bo na początku ma zadebiutować wersja mobilna, a nieco później ta desktopowa.

Wedle informacji uzyskanych przez HardwareUnboxed Intel ACM-G10 mierzy całe 406 mm kwadratowych, a dzięki wyprodukowaniu go z użyciem technologii N6 firmy TSMC upchnięto w niego całe 21,7 miliarda tranzystorów. To więcej niż 17,2 miliarda tranzystorów w 336-mm2 Navi 22 na bazie procesu N7 i 17,4 miliarda upchnięte w 392-mm2 procesor NVIDIA GA104 produkowany przez Samsunga w ramach 8-nm procesu.

Intelowi wypsnęły się informacje o flagowej karcie Arc A780

Jeśli uważnie obejrzycie prezentację oprogramowania Intel Arc Control, które firma stworzyła dla lepszego zarządzania swoimi kartami graficznymi, zauważycie dziwną specyfikację modelu, który nie został jeszcze zaprezentowany. Ten został poddany testom podczas nagrywania pulpitu przez Intela, przez co podbił swoje zegary do 2250 MHz w przypadku procesora graficznego i zaczął pożerać 175 watów mocy, osiągając temperaturę 80 stopni Celsjusza.

Najpewniej test dotyczył właśnie modelu Arc A780 przeznaczonego do komputerów stacjonarnych, a widoczny powyżej zegar dotyczy taktowania Boost. Wbrew pozorom taki poziom ma nie być domeną kart stacjonarnych, co potwierdził test mobilnego Arc A350M, który w benchmarku Geekbench mimo oficjalnej wzmianki o 1150 MHz taktowania, rozkręcił się do 2,2 GHz.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *