Procesor graficzny Intela zaskakuje liczbą tranzystorów. Znamy też taktowanie

Czy wiecie już wszystko o mobilnych kartach Intel Arc? Jeśli tak, to najwyższy czas zacząć interesować się segmentem desktopowym, w który firma przypadkowo zapewniła nam wgląd. Ujawniła tym samym nieopacznie (najpewniej) specyfikację flagowej karty graficznej Intel Arc A780, która wykorzystuje rdzeń ACM-G10. Co ciekawe, ten przyćmiewa liczbę tranzystorów obecnych w GPU konkurencji nawet w swojej mobilnej implementacji.

Wielkość i liczba tranzystorów procesora graficznego Intel ACM-G10

Zacznijmy właśnie od tego – wielkości oraz liczby tranzystorów procesora graficznego Intel ACM-G10, który na tle konkurencyjnych GPU w postaci Navi 22 oraz GA104 wypada na olbrzyma. Z oczywistych względów porównujemy je do tych „prawie” najwydajniejszych procesorów AMD i NVIDIA, bo poziom wydajności ACM-G10 w ramach karty Arc A780 ma odpowiadać właśnie modelowi Radeon RX 6700 i GeForce RTX 3070. Tego, czy to prawda, dowiemy się dopiero latem, bo na początku ma zadebiutować wersja mobilna, a nieco później ta desktopowa.

Wedle informacji uzyskanych przez HardwareUnboxed Intel ACM-G10 mierzy całe 406 mm kwadratowych, a dzięki wyprodukowaniu go z użyciem technologii N6 firmy TSMC upchnięto w niego całe 21,7 miliarda tranzystorów. To więcej niż 17,2 miliarda tranzystorów w 336-mm2 Navi 22 na bazie procesu N7 i 17,4 miliarda upchnięte w 392-mm2 procesor NVIDIA GA104 produkowany przez Samsunga w ramach 8-nm procesu.

Intelowi wypsnęły się informacje o flagowej karcie Arc A780

Jeśli uważnie obejrzycie prezentację oprogramowania Intel Arc Control, które firma stworzyła dla lepszego zarządzania swoimi kartami graficznymi, zauważycie dziwną specyfikację modelu, który nie został jeszcze zaprezentowany. Ten został poddany testom podczas nagrywania pulpitu przez Intela, przez co podbił swoje zegary do 2250 MHz w przypadku procesora graficznego i zaczął pożerać 175 watów mocy, osiągając temperaturę 80 stopni Celsjusza.

Najpewniej test dotyczył właśnie modelu Arc A780 przeznaczonego do komputerów stacjonarnych, a widoczny powyżej zegar dotyczy taktowania Boost. Wbrew pozorom taki poziom ma nie być domeną kart stacjonarnych, co potwierdził test mobilnego Arc A350M, który w benchmarku Geekbench mimo oficjalnej wzmianki o 1150 MHz taktowania, rozkręcił się do 2,2 GHz.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *