Anonymous zhakowali niemiecki oddział Rosnieftu. Wykradziono 20 TB danych

Jak informuje grupa Anonymous, a potwierdzają przedstawiciele Rosnieftu, doszło do włamania do sieciowej infrastruktury niemieckiego oddziału rosyjskiego przedsiębiorstwa paliwowego Rosnieft. Głównym akcjonariuszem spółki jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75 proc. akcji.

Aktywiści z grupy hakerskiej Anonymous zaatakowali firmę energetyczną Rosnieft Germany i stwierdzili, że ukradli 20 TB danych, a część nieodwracalnie zniszczyli.

Informacje o włamaniu potwierdzają także przedstawiciele firmy, którzy złożyli już odpowiednie zawiadomienia do służb. W związku z tym berlińska prokuratura wszczęła postępowanie i zleciła Federalnemu Urzędowi Kryminalnemu (BKA) dalsze śledztwo. Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) jest również zaangażowany w sprawę i wystosował komunikat z ostrzeżeniem dla innych firm z branży petrochemicznej na terenie Niemiec.

Burkhard Woelki, rzecznik prasowy niemieckiego oddziału Rosnieftu, skomentował sprawę komunikatem, że na ten moment skali strat nie można jeszcze oszacować. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że haktywiści przejęli 20 TB danych, a część z nich bezpowrotnie zniszczyli. Najcenniejsze mogą okazać się pełne kopie zapasowe danych z laptopów kierownictwa firmy.

Anonymous poinformowali, że teraz przyszedł czas na przejrzenie i analizę danych. Hakerzy zapowiedzieli także, że nie mają zamiaru publikować wszystkich wykradzionych danych.

Rosnieft to obecnie największy koncern naftowy w Rosji. Szefem rady nadzorczej jest były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder, a większość akcji (ponad 75 proc.) posiada Rząd Federacji Rosyjskiej.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *