Anonymous zhakowali niemiecki oddział Rosnieftu. Wykradziono 20 TB danych

Jak informuje grupa Anonymous, a potwierdzają przedstawiciele Rosnieftu, doszło do włamania do sieciowej infrastruktury niemieckiego oddziału rosyjskiego przedsiębiorstwa paliwowego Rosnieft. Głównym akcjonariuszem spółki jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75 proc. akcji.

Aktywiści z grupy hakerskiej Anonymous zaatakowali firmę energetyczną Rosnieft Germany i stwierdzili, że ukradli 20 TB danych, a część nieodwracalnie zniszczyli.

Informacje o włamaniu potwierdzają także przedstawiciele firmy, którzy złożyli już odpowiednie zawiadomienia do służb. W związku z tym berlińska prokuratura wszczęła postępowanie i zleciła Federalnemu Urzędowi Kryminalnemu (BKA) dalsze śledztwo. Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) jest również zaangażowany w sprawę i wystosował komunikat z ostrzeżeniem dla innych firm z branży petrochemicznej na terenie Niemiec.

Burkhard Woelki, rzecznik prasowy niemieckiego oddziału Rosnieftu, skomentował sprawę komunikatem, że na ten moment skali strat nie można jeszcze oszacować. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że haktywiści przejęli 20 TB danych, a część z nich bezpowrotnie zniszczyli. Najcenniejsze mogą okazać się pełne kopie zapasowe danych z laptopów kierownictwa firmy.

Anonymous poinformowali, że teraz przyszedł czas na przejrzenie i analizę danych. Hakerzy zapowiedzieli także, że nie mają zamiaru publikować wszystkich wykradzionych danych.

Rosnieft to obecnie największy koncern naftowy w Rosji. Szefem rady nadzorczej jest były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder, a większość akcji (ponad 75 proc.) posiada Rząd Federacji Rosyjskiej.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *