Sztuczna inteligencja pomoże Ukrainie. Algorytm rozpozna twarze szpiegów m.in. z Rosji

Oparte na algorytmach sztucznej inteligencji systemy rozpoznawania twarzy są coraz popularniejsze na świecie. I chociaż w wielu miejscach budzą kontrowersje, a ich wykorzystanie jest zakazane, to w Ukrainie mogą one pomóc przechylić szalę zwycięstwa.

Według informacji przekazanych przez Reutersa, Ministerstwo Obrony Ukrainy otrzymało dostęp do systemu Clearview AI, stworzonego w Stanach Zjednoczonych. System ten jest w stanie porównywać twarze widocznych osób z bazą miliardów zdjęć z internetu, w tym mediów społecznościowych, by w szybki sposób pomóc w identyfikacji.

W ten sposób Ukraina może w przyszłości odkrywać szpiegów na terenie swojego kraju, ale także szybko identyfikować ofiary walk, a także łączyć rozdzielone przez walki rodziny. Amerykański startup zdecydował się ofiarować licencję na system bez żadnych opłat.

Działania w Ukrainie mogą być dla Clearview AI dobrą reklamą. System ten już dziś wzbudza sporo kontrowersji, głównie przez sposoby pozyskiwania wizerunków do bazy danych, a jego dokładność była w przeszłości niejednokrotnie podważana. Startup znany był z tego, że do swojej bazy pobierał wizerunki osób z mediów społecznościowych i serwisów typu YouTube. W 2020 r. przedstawiciele m.in. tego serwisu, ale także Twittera i Facebooka, wystosowali żądanie usunięcia z bazy Clearview AI informacji pochodzących z ich serwisów.

Dziś korzystanie z Clearview AI w wielu krajach, m.in. Wielkiej Brytanii i Kanadzie, jest całkowicie zakazane. System cieszy się dużą popularnością wśród amerykańskiej policji. Wykorzystywany jest m.in. przez oddziały w Nowym Jorku, Chicago i San Diego.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *