Anonymous znów w akcji. Przejęli 645 tys. wiadomości Enerpredu

Grupa Anonymous nie zwalnia w swoich działaniach, które mają pomóc podczas konfliktu Rosji z Ukrainą. Hakerzy opublikowali na Twitterze informację o przejęciu kolejnej paczki danych – 645 tysięcy wiadomości e-mail, które zajmują ponad 430 GB.

Tym razem na celowniku Anonymous znalazła się firma Enerpred istotna na rynku urządzeń hydraulicznych. Te są stosowane w przemyśle energetycznym, petrochemicznym, węglowym, gazowym i budowlanym – czytamy w poście na Twitterze, w którym Anonymous ogłosili swoje kolejne działania. Wykradzione e-maile są dostępne dla każdego w sieci. Do pobrania są 432 GB danych.

Rozważając samodzielne przeglądanie danych tego typu, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Nie ma pewności, czy w paczce nie znajduje się także oprogramowanie szpiegujące lub inne szkodliwe pliki. Warto więc dwa razy zastanowić się, czy pobieranie danych jest tego warte, a jeśli tak – czy komputer jest odpowiednio zabezpieczony i zaktualizowany.

Anonymous od początku konfliktu na terenie Ukrainy mocno angażują się w wojnę w świecie cyfrowym. Dotychczas udało się już między innymi zhakować Gazprom i Rosnieft, zaburzyć dostawy surowców i wykraść mnóstwo danych – łącznie 6 terabajtów. Grupa Anonymous jest także odpowiedzialna za skuteczny atak na system monitoringu Kremla czy manipulację danych przesyłanych przez system AIS w jachcie Władimira Putina.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *