Aplikacja w Google Play podszywa się pod PKN ORLEN. Kolejne oszustwo!

Jednostka reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego należąca do Orange wykryła kolejne oszustwo, które może stanowić zagrożenie dla naszych portfeli. Tym razem jest to aplikacja, która pozwala przestępcom na wyłudzenie naszych danych pod prektestem inwestycji w koncern naftowy Orlen.

Fałszywe aplikacje, które podszywają pod znane firmy, usługi czy gry, to zdecydowanie nie pierwszyzna – rokrocznie do Google Play czy App Store trafiają tysiące takich pozycji, które mają na celu tylko jedno: wykorzystać naszą nieuwagę.

Najnowszy, dość sprytny “przekręt” odnaleźli specjaliści operatora Orange, należący do jednostki zajmującej się reagowaniem na incydenty związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym. W Google Play pojawiła się bowiem aplikacja, która w bardzo sprytny sposób podszywa się pod oficjalne aplikacje PKN Orlen.

Wspomniany program ma na celu – przynajmniej w teorii – zapewnienie możliwości inwestycji w aktywa polskiego koncernu naftowego, umożliwiając zarabianie m.in. na wydobywanie surowców w naszym kraju.

W praktyce jest to jednak narzędzie, które ma na celu wyłudzenie naszych danych – są one bowiem przekazywane do przestępców w na razie nieznanych celach, choć zapewne związanych z uzyskaniem korzyści majątkowych. Na ten moment oszuści podejmują jedynie próby rozmów telefonicznych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *