Aplikacja w Google Play podszywa się pod PKN ORLEN. Kolejne oszustwo!

Jednostka reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego należąca do Orange wykryła kolejne oszustwo, które może stanowić zagrożenie dla naszych portfeli. Tym razem jest to aplikacja, która pozwala przestępcom na wyłudzenie naszych danych pod prektestem inwestycji w koncern naftowy Orlen.

Fałszywe aplikacje, które podszywają pod znane firmy, usługi czy gry, to zdecydowanie nie pierwszyzna – rokrocznie do Google Play czy App Store trafiają tysiące takich pozycji, które mają na celu tylko jedno: wykorzystać naszą nieuwagę.

Najnowszy, dość sprytny “przekręt” odnaleźli specjaliści operatora Orange, należący do jednostki zajmującej się reagowaniem na incydenty związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym. W Google Play pojawiła się bowiem aplikacja, która w bardzo sprytny sposób podszywa się pod oficjalne aplikacje PKN Orlen.

Wspomniany program ma na celu – przynajmniej w teorii – zapewnienie możliwości inwestycji w aktywa polskiego koncernu naftowego, umożliwiając zarabianie m.in. na wydobywanie surowców w naszym kraju.

W praktyce jest to jednak narzędzie, które ma na celu wyłudzenie naszych danych – są one bowiem przekazywane do przestępców w na razie nieznanych celach, choć zapewne związanych z uzyskaniem korzyści majątkowych. Na ten moment oszuści podejmują jedynie próby rozmów telefonicznych.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Zmiany w Gmailu. Wyszukiwarka staje się “inteligentniejsza”

Google wprowadza zmiany w swoich usługach, w tym w wyszukiwarce działającej w Gmailu. W praktyce chodzi o rozszerzenie zmian z zapowiedzi, która pojawiła się już w lipcu tego roku. Gmail będzie teraz sprawniej szukać wiadomości zależnie od poprzednich działań użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *