Apple, Discord i Facebook mogły przekazać dane hakerom podszywającym się pod stróżów prawa!

Kolejny problem związany z bezpieczeństwem i mediami społecznościowymi. Apple, Facebook oraz Discord mogły przekazać hakerom dane użytkowników.

Jak donosi Bloomberg, Apple, Facebook oraz Discord mogły przekazać dane użytkowników hakerom, którzy podszywali się pod stróżów prawa. Te dwie pierwsze firmy miały przekazać podstawowe informacje o subskrybentach, takie jak adres, numer telefonu i adres IP. Z kolei Discord oddał historię adresów internetowych danych kont Discord skojarzonych z konkretnymi numerami telefonów.

Z reguły sprawy takie wymagają nakazu sądowego, ale czasem służby zwracają się bezpośrednio i „na cito”, gdy np. zagrożone jest czyjeś życie. W tym przypadku hakerzy wykorzystali faktyczne konta email związane ze stróżami prawa i wykorzystali je, by przeprowadzić swoje oszustwa. Próbowali tego ataku także wobec Snapa, ale na razie nie wiadomo czy firma podzieliła się jakimiś danymi.

Jeśli chodzi o ataki hakerskie, to specjalna dywizja FBI, zajmująca się cyberbezpieczeństwem poinformowała, że wykryła zwiększoną aktywność rosyjskich hakerów w amerykańskich firmach energetycznych. Z kolei ostatnio okazało się, że aż 52 tys. aplikacji na Androida i iOS wysyłało dane na rosyjskie serwery.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *