Zacznij przygodę z Linuksem! Poradnik dla początkujących

Na pierwszy rzut oka system operacyjny taki jak Linux może wydawać się bardzo skomplikowany i ciężki do opanowania. Ilość działających jednocześnie i komunikujących się wzajemnie elementów jest zatrważająca. Dodatkowo, gdy weźmiemy pod uwagę zawrotną ilość różniących się z pozoru od siebie dystrybucji, może nas rozboleć głowa oraz nasunie nam się pytanie “dlaczego jest ich tak dużo”. Będąc użytkownikiem komercyjnego produktu giganta z Redmond, można dojść do wniosku, że każda dystrybucja jest inna, jak każda wersja Windows… ale czy tak jest faktycznie? W tym artykule wprowadzę Cię, drogi Czytelniku do świata Linuksa.

Czym jest i jak rozumieć Linuksa?

Linuksa możemy porównać do silnika, tego samego znanego nam z samochodów. Natomiast na same dystrybucje możemy spojrzeć jak na marki samochodów. Każda marka pod maską chowa ten sam silnik, zmienia się jedynie forma w jakiej jest on przedstawiany. Z jednej strony możemy dostać gotowy kokpit i z jego poziomu zarządzać naszym silnikiem a z drugiej strony możemy stworzyć swój kokpit obsługujący Linuksa. Gotowych kokpitów do wyboru mamy wiele, możemy posłużyć się takimi jak np. GNOME, KDE, XFCE czy MATE i modyfikować je jak tylko chcemy.

Dużo osób na samym początku zraża się (niepotrzebnie) do Linuksa przez “słynne” czarne okienko, w którym pojawiają się jakieś informacje. Powodem tego być może jest to, że zostali oni nauczeni przez inny system operacyjny, że terminal wykorzystują tylko zawodowcy i to w sytuacjach kryzysowych, lecz w systemach linuksowych tak nie jest. Terminal w Linuksie daje nam dużo więcej możliwości i pomaga w zarządzaniu plikami, monitorowaniu zasobów i wielu innych czynnościach, ale do tego jeszcze wrócimy w innym artykule.

Nie musisz jednak korzystać tylko z terminala aby cokolwiek zrobić, większość dystrybucji pozwala na zarządzanie systemem w prosty i przyjemny sposób za pomocą interfejsu graficznego. Sposób, w jaki zdecydujesz się zarządzać Twoim Linuksem, zależy tylko od Ciebie.

Linux jest niesamowity

Linux jest wszędzie. Cały system Android jest w oparciu o kernel (po polsku jądro lub zgodnie z wcześniejszą alegorią silnik) Linuksa, jeśli interesują Cię suche fakty to specjalnie dla Ciebie wypiszę je niżej:

  • Z całego świata aż 93.6% serwerów uruchamianych jest na Linuksie.
  • Na cały świat, z listy 500 najlepszych superkomputerów aż 100% z nich działa na Linuksie
  • W skali globalnej usług typu cloud aż 90% z nich opierają się o Linux
  • Z wszystkich urządzeń mobilnych aż 85% korzysta z Linuksa

Ale czy to wszystko oznacza, że Linux jest najlepszym systemem na świecie i nadaje się do wszystkiego? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Gdybyśmy chcieli wskazać słabość Linuksa to są to na pewno gry. Twórcy gier tworząc je nie zawsze myślą o użytkownikach innych systemów operacyjnych niż Windows. Dlatego też nie wszystkie najnowsze gry będą chodzić na Linuksie. Używam tutaj specjalnie słowa “nie wszystkie”, ponieważ istnieje kilka projektów, które zajmują się tworzeniem oprogramowania na Linuksa, które jest w stanie otworzyć windowsowe gry (np. Wine). Oczywiście są też gry, które można bez problemu uruchomić na Linuksie. Powiem więcej, jedna z najpopularniejszych platform z grami wydała własny system operacyjny bazujący właśnie na Linuksie, mowa tutaj o SteamOS.

Dlaczego warto mieć Linuksa?

No dobrze, już wiesz czym jest Linux ale wciąż nie wiesz dlaczego miałbyś zacząć go używać. Powodów dlaczego warto korzystać z Linuksa jest wiele w tej sekcji postaram się, obiektywnie przedstawić Tobie dlaczego warto korzystać właśnie z tego systemu operacyjnego.

Po pierwsze kwestia bezpieczeństwa Twojego komputera. To nie jest tak jak niektórzy lubią przedstawiać, że na Linuksa nie ma żadnych wirusów. Wszystko w dzisiejszym świecie jest narażone na atak hakerski, to nie jest tak, że Linux jest od tego wyjątkiem. Linux jest bezpieczniejszym system niż inne a dzieje się to za sprawą jego architektury, sposobu w jaki został stworzony i sposobu w jaki działa. Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, iż Linux jest otwartoźródłowy co oznacza, że każdy może mieć wgląd do jego kodu źródłowego, a nad jego niezawodnością czuwa ogromna społeczność.

Po drugie niskie wymagania sprzętowe. Niskie zużycie zasobów komputera jest bardzo ważne, ponieważ to od nich zależy z jaką płynnością będą wykonywać się inne zadania. Jeśli większość mocy będzie spędzana na  wyświetlanie interfejsu graficznego naszego systemu operacyjnego to może się okazać, że z pozoru proste przeglądanie internetu okaże się po prostu problematyczne. Istnieją specjalne dystrybucje Linuksa, których zadaniem jest płynna praca nawet na starych laptopach. Dobrym przykładem będzie tutaj dystrybucja Puppy Linux, która zajmuje niecałe 300MB.


Po trzecie Linux jest idealny dla programistów. Linux wspiera niemalże większość głównych języków programowania, takich jak Java/Python/C/C++/Rust. Praca z tymi językami w środowisku opartym o Linuksa jest o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza.

Mógłbym wspomnieć jeszcze o tym, że kolejną zaletą Linuksa jest jego cena (jest za darmo!) albo chociaż wspomnieć o ogromnych możliwościach dostosowywania systemu do naszych potrzeb, ale ten artykuł mógłby ciągnąć się w nieskończoność bo ciągle do głowy przychodzą mi nowe zalety korzystania z Linuksa.

Jaką dystrybucję powinienem wybrać?

Jak wspomniałem wcześniej, dystrybucji Linuksa jest naprawdę dużo a chcąc wybrać odpowiednią dla siebie musimy wiedzieć czego oczekujemy. Poniżej opiszę kilka dystrybucji abyś miał ich ogólny obraz i mógł wybrać z jakiej chcesz korzystać.

Ubuntu jest to nowoczesna dystrybucja bazująca na Debian, ciągle aktualizowana i modernizowana. Prosta w instalacji i prosta w obsłudze. Wielu poleca ją osobom początkującym.
Linux Mint to dystrybucja bazująca na Ubuntu lecz jest jego lżejszą wersją. Niskie wymagania sprzętowe umożliwiają płynne działanie nawet na starszych laptopach/komputerach. Dodatkowo Linux Mint wyglądem przypomina trochę Windows, co może być dodatkową zaletą dla niektórych użytkowników.
Fedora Workstation na korzyść tej dystrybucji wpływa wiele czynników takich jak: ogromna dostępność oprogramowania, szybki dostęp do nowych funkcji oraz szybkie i pewne aktualizacje.
Deepin największą zaletą tej dystrybucji chyba jest jej wygląd, bardzo elegancki i zbliżony do tego znanego nam z systemów MacOS. Dystrybucja również prosta i intuicyjna w obsłudze.
Manjaro Linux – pochodna dystrybucja systemu operacyjnego Linux bazująca na dystrybucji Arch Linux. Instalator systemu operacyjnego wykorzystywany przez dystrybucję Manjaro nosi nazwę Calamares i został stworzony przez programistów: Rolanda Singera, Guillaume Benoit i Philipa Müllera.

Oczywiście to nie są wszystkie godne polecenia dystrybucje, ponieważ jest ich masa aczkolwiek jest to przedstawienie tych ciekawszych i godnych uwagi zwłaszcza dla nowych użytkowników. Wybierając dystrybucję na początek naszej przygody z Linuksem powinniśmy postawić na jej niezawodność i częstość aktualizacji. Jeżeli zaś chodzi o wygląd to zawsze możemy dostosować go do swoich upodobań korzystając z gotowych motywów, które znajdziemy w internecie lub samemu ręcznie coś pozmieniać.

Podsumowanie

Podsumowując dystrybucje przeznaczone dla osób początkujących w większości są takie same, różnią się głównie wyglądem i dostępnością do pewnych funkcji z poziomu interfejsu graficznego. Wybór Twojej pierwszej dystrybucji powinien być uprzednio przemyślany, ponieważ wybierając dystrybucję z małą społecznością ciężko będzie Ci zdobywać wiedzę na temat interesujących Cię rzeczy jak np. rozwiązanie jakiegoś problemu np. z instalacją oprogramowania.

No to na tyle w tym artykule, dziękuje serdecznie Tobie za dobrnąłeś do końca i mam nadzieje, że uda Ci się znaleźć dystrybucję dla siebie. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania napisz w komentarzu a chętnie pomogę 🙂

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *