Apple pozywa twórców Pegasusa. Gigant mówi dość szpiegowaniu iPhone’ów

Apple ogłosiło, że pozywa firmę NSO GROUP odpowiedzialną za opracowanie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Gigant z Cupertino chce w ten sposób ograniczyć nadużywanie niebezpiecznego programu sponsorowanego przez państwa.

Oprogramowanie Pegasus jest wykorzystywane przez agencje rządowe wielu państw, w tym przez polskie CBA. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Amnesty International Pegasus jest w stanie przejąć w zasadzie każde urządzenie, nawet najnowsze smartfony z Androidem oraz iPhone’y.

Aby telefon został zainfekowany Pegasusem, jego właściciel nie musi nawet klikać w żaden podejrzany link. Wystarczy, że odbierze wiadomość, choćby na WhatsAppie. Do przejęcia telefonu służby wykorzystują nawet luki w Apple Music.

To z pewnością nie przypadło do gustu Apple, które teraz pozywa NSO Group, czyli twórców oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo chce pociągnąć do odpowiedzialności grupę i jej spółkę macierzystą za inwigilację i atakowanie swoich użytkowników.

,,Sponsorowane przez państwo podmioty, takie jak NSO Group, wydają miliony dolarów na zaawansowane technologie inwigilacji, nie ponosząc przy tym żadnej odpowiedzialności. To musi się zmienić.” – Craig Federighi Starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania

„Urządzenia Apple są najbezpieczniejszym sprzętem konsumenckim na rynku – ale prywatne firmy tworzące sponsorowane przez państwo oprogramowanie szpiegowskie stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż te zagrożenia cybernetyczne dotyczą tylko niewielkiej liczby naszych klientów, bardzo poważnie podchodzimy do wszelkich ataków na naszych użytkowników i stale pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń i ochrony prywatności w systemie iOS, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym użytkownikom” – wyjaśnił Federighi.

Pozew wniesiony przez Apple ma na celu zakazanie NSO Group dalszego wyrządzania szkód osobom fizycznym, które korzystają z produktów i usług Apple. Firma domaga się również zadośćuczynienia za rażące naruszenie amerykańskiego prawa federalnego i stanowego.

Apple słusznie uważa, że w wolnym społeczeństwie niedopuszczalne jest używanie potężnego oprogramowania szpiegującego sponsorowanego przez państwo przeciwko użytkownikom smartfonów. Firma podkreśla, że prywatność jest podstawowym prawem człowieka, a bezpieczeństwo jest stałym celem jej zespołów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *