Apple pozywa twórców Pegasusa. Gigant mówi dość szpiegowaniu iPhone’ów

Apple ogłosiło, że pozywa firmę NSO GROUP odpowiedzialną za opracowanie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Gigant z Cupertino chce w ten sposób ograniczyć nadużywanie niebezpiecznego programu sponsorowanego przez państwa.

Oprogramowanie Pegasus jest wykorzystywane przez agencje rządowe wielu państw, w tym przez polskie CBA. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Amnesty International Pegasus jest w stanie przejąć w zasadzie każde urządzenie, nawet najnowsze smartfony z Androidem oraz iPhone’y.

Aby telefon został zainfekowany Pegasusem, jego właściciel nie musi nawet klikać w żaden podejrzany link. Wystarczy, że odbierze wiadomość, choćby na WhatsAppie. Do przejęcia telefonu służby wykorzystują nawet luki w Apple Music.

To z pewnością nie przypadło do gustu Apple, które teraz pozywa NSO Group, czyli twórców oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo chce pociągnąć do odpowiedzialności grupę i jej spółkę macierzystą za inwigilację i atakowanie swoich użytkowników.

,,Sponsorowane przez państwo podmioty, takie jak NSO Group, wydają miliony dolarów na zaawansowane technologie inwigilacji, nie ponosząc przy tym żadnej odpowiedzialności. To musi się zmienić.” – Craig Federighi Starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania

„Urządzenia Apple są najbezpieczniejszym sprzętem konsumenckim na rynku – ale prywatne firmy tworzące sponsorowane przez państwo oprogramowanie szpiegowskie stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż te zagrożenia cybernetyczne dotyczą tylko niewielkiej liczby naszych klientów, bardzo poważnie podchodzimy do wszelkich ataków na naszych użytkowników i stale pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń i ochrony prywatności w systemie iOS, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym użytkownikom” – wyjaśnił Federighi.

Pozew wniesiony przez Apple ma na celu zakazanie NSO Group dalszego wyrządzania szkód osobom fizycznym, które korzystają z produktów i usług Apple. Firma domaga się również zadośćuczynienia za rażące naruszenie amerykańskiego prawa federalnego i stanowego.

Apple słusznie uważa, że w wolnym społeczeństwie niedopuszczalne jest używanie potężnego oprogramowania szpiegującego sponsorowanego przez państwo przeciwko użytkownikom smartfonów. Firma podkreśla, że prywatność jest podstawowym prawem człowieka, a bezpieczeństwo jest stałym celem jej zespołów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *