Architektura Arm przyszłością PC? Qualcomm jest tego pewny, zapowiadając nowe SoC

Firma Qualcomm chce podbić rynek PC. Szturmem i z roku na rok, choć przeszłość wskazuje, że może mieć z tym problemy. Snapdragony już od dobrych czterech lat próbują szczęścia z Windowsem i choć wychodzi im tak, jak każdy widzi, to wedle najnowszej zapowiedzi Qualcomma, teraz na pole bitwy o udział na rynku komputerów osobistych, zostaną wtoczone ciężkie działa. Firma jest bowiem przekonana, że architektura Arm jest przyszłością PC.

Dla Qualcomma architektura Arm jest przyszłością PC, ale jeszcze o tym nie wiemy. Specjalne Snapdragony nowej generacji nam jednak to udowodnią

Ogłoszenie sprowadza się do wtorkowej konferencji Investor Day 2021, na której Qualcomm zapowiedział, że nadchodzące SoC Snapdragon dla komputerów klasy PC, będą w stanie rzucić wyzwanie ofercie firmy Apple, AMD oraz Intela. Ta pewność wynika z przejęcia firmy Nuvia, jej inżynierów oraz specjalistów, a przede wszystkim mikroarchitektur. Całe 1,4 miliarda dolarów, które Qualcomm wydał na to przejęcie, musi mieć gdzieś przecież ugruntowanie, a inwestycja takiego sortu jakoś musi się firmie zwrócić.

Qualcomm ma od lat chrapkę na ten segment na rynku, ale nigdy nie udało mu się go podbić, a nawet zdobyć lichego przyczółku, jeśli utrzymamy się konwencji podboju. Pierwsze Snapdragony trafiły na pokład notebooków w 2017 roku, ukazując owoc żmudnej pracy z Microsoftem nad stworzeniem ekosystemu Windows-on-Arm, czyli po prostu „odpalenia” Windowsa w przyzwoitym stanie na architekturze Arm, a nie tradycyjnej x86.

Chociaż wszystko w przypadku tych sprzętów działało, to po stronie programów nie było już tak kolorowo. Wiele z nich kompletnie nie dogadywało się z architekturą Arm, a same układy nie oferowały spektakularnej wydajności, aby zmierzyć się z AMD, Intelem, czy teraz już Apple, które wykorzystuje rozwiązania Arm w swoim ekosystemie. Do tej pory jednak Qualcomm podchodził do tematu po macoszemu, oferując rynkowi PC po prostu specjalne wersje smartfonowych SoC Snapdragon.

To zmieni się z SoC Snapdragon nowej generacji, które zostaną opracowane od podstaw z myślą o komputerach PC. To sprawi, że hasło „architektura Arm przyszłością PC” ma przestać wywoływać skromny uśmiech na twarzach tych, którzy przekonali się na własnej skórze, jak Windows działa na Snapdragonie. Przynajmniej na papierze.

Problem w tym, że nie znamy wielu szczegółów. Wiemy, że już w następnym roku próbki trafią do firm, a w 2023 roku doczekamy się premiery najpewniej laptopów z Snapdragonami nowej generacji. Pewne jest, że będzie odpowiadać za nie przede wszystkim zespół firmy Nuvia, rozwijając rdzenie procesora centralnego, podczas gdy zespół Adreno zmierzy się z wyzwaniem zaprojektowania procesora graficznego.

Wedle Qualcomma „niestandardowe rdzenie procesorów Nuvia zostaną dostosowane do obciążeń komputerów osobistych, a procesor graficzny Adreno będzie skalowany do poziomu samodzielnych procesorów graficznych”, czyli kart graficznych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *