“Archiwum internetu” zaatakowane przez hakerów

Internet Archive — organizacja odpowiadająca za Wayback Machine, popularną bibliotekę archiwów internetowych zebranych w formie działających witryn czy zrzutów ekranu — boryka się ze sporymi problemami. To efekt ataku DDoS ze strony hakerów.

Wayback Machine to bez wątpienia jedyna w swoim rodzaju skarbnica wiedzy na temat historii internetu. Ta usługa w swojej bazie ma rekordy na temat ponad 886 miliardów witryn internetowych, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak dane portale prezentowały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Teraz ta popularna usługa boryka się ze sporymi problemami natury technicznej. Są one związane z szeroko zakrojonym atakiem typu DDoS, jaki został przeprowadzony w niedzielę, 26 maja.

W rezultacie tego działania hakerów Wayback Machine ma działać nie do końca prawidłowo, a jej funkcjonowanie na jakiś czas zostało poważnie zaburzone.

Najważniejszą informacją jest jednak fakt, że zbiory “internetowego muzeum” zostały nienaruszone. Przedstawiciele organizacji Internet Archive zapewniają, że trwają właśnie pracę nad zwiększeniem bezpieczeństwa wirtualnej biblioteki, a także przywróceniem pełnej funkcjonalności tej usługi.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *