AWS wprowadził automatyczne łatki na podatność Log4shell. Ale łatki wprowadziły nową podatność… umożliwiającą wyskakiwanie z kontenerów

Jeśli przeczytacie ten opis to może się wydawać że w sumie wszystko OK. No może poza tym zdaniem:

We recommend that customers who run Java applications in containers, and use either the hotpatch or Hotdog, update to the latest versions of the software immediately.

Jeśli z kolei zobaczymy materiał źródłowy, okaże się, że nie jest tak różowo:

Containers can escape regardless of whether they run Java applications, or whether their underlying host runs Bottlerocket, AWS’s hardened Linux distribution for containers. Containers running with user namespaces or as a non-root user are affected as well. Unit 42 assigned CVE-2021-3100, CVE-2021-3101, CVE-2022-0070 and CVE-2022-0071 to track the vulnerabilities.

Co spowodowało wystąpienie podatności? „Dynamiczna” łatka AWS na podatność log4shell analizuje procesy o nazwie java i próbuje je łatać. Tylko że samo „łatanie” nie ma zapewnionej odpowiedniej konteneryzacji. Można więc podstawić lewy proces o nazwie „java” i wykorzystać go do odpalenia swojego kodu (wyskoczenia z kontenera):

AWS’s hot patch solutions continuously search for Java processes and patch them against Log4Shell on the fly. Any process running a binary named “java“ – inside or outside of a container – is considered a candidate for the hot patch.

To patch Java processes inside containers, the hot patch solutions invoke certain container binaries. For example, they run the container’s „java” binary twice: once to retrieve the Java version, and again to inject the hot patch. The issue was that they invoked container binaries without properly containerizing them. That is, the new processes would run without the limitations normally applied to container processes.

Badacze pokazują dwa scenariusze wykorzystania podatności: bezwiedne uruchomienie już zainfekowanego kontenera oraz zaatakowanie już działającego kontenera (i podstawienie odpowiedniego procesu).

Ilustracja filmowa:

Jak się załatać? Dla pewności zerknijcie na sekcję Mitigation w oryginalnym badaniu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *