Bank PKO BP ostrzega przed oszustami. Nie otwieraj załącznika

Bank BKO BP ostrzega w komunikacie przed nowym oszustwem. Cyberprzestępcy podszywają się pod bank, rozsyłając wiadomości do jego klientów. Trzeba przyznać, że można się łatwo nabrać.

Okres świąt Bożego Narodzenia sprzyja oszustom. Bank PKO BP ostrzega swoich klientów przed próbami oszustw za pośrednictwem poczty elektronicznej. Oszuści rozsyłają maile z adresu potwierdzenie@ipko.pl.com, których tytuł sugeruje, że mamy do czynienia z autentycznym potwierdzeniem płatności.

Wiadomość ma krótką, niezbyt rozbudowaną treść. Czytamy w niej, że w załączniku można sprawdzić potwierdzenie operacji w serwisie bankowości elektronicznej iPKO. Sam załącznik swoją nazwą nawiązuje do autentycznych potwierdzeń płatności w banku PKO, lecz nie zgadza się jego format. Jest to plik RAR, którego pod żadnym pozorem nie należy otwierać.

Zgodnie z informacjami, które płyną z komunikatu PKO BP, w załącznik zawiera szkodliwe oprogramowanie. Bank ostrzega, że po jego otwarciu można stracić własne dane i pieniądze.

PKO BP informuje też, co należy zrobić, jeśli padliśmy ofiarą oszustwa lub podejrzewamy, że mogło się tak stać. Należy zadzwonić na numer 800 302 302 (połączenia darmowe dla numerów krajowych na terenie kraju) lub +48 81 535 60 60 (dla połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych).

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *