Uwaga na oszustów. Co drugi Polak zetknął się z cyberprzestępstwami

Cyberprzestępca stają się coraz popularniejsze. Mając na uwadze skalę zagrożenia, wiele instytucji postanowiło przygotować poradniki, które mogą pomóc internautom uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami, czekającymi na nich w sieci.

Tego rodzaju poradnik, we współpracy z CyberRescue, przygotował także mBank. Internauci mogą dzięki niemu poznać najpopularniejsze oszustwa, z jakimi można ostatnio zetknąć się w sieci oraz dowiedzieć się, jak uchronić się przed zostaniem ich ofiarą.

Ludzie są niesamowici

Kampania pod tytułem “Ludzie są niesamowici” ma zwrócić uwagę na najpopularniejsze błędy, popełniane przez wszystkich, w trakcie korzystania z Internetów. Wśród najczęściej pojawiających się problemów, jej autorzy wymieniają:

  • kupowanie w sieci bez upewnienia się, że dany sklep faktycznie istnieje
  • opłacanie faktur otrzymanych mailem nie sprawdzając wcześniej, czy faktycznie dana zaległość istnieje i trafi do prawdziwego podmiotu
  • klikanie w podejrzane linki
  • udostępnianie w sieci (głównie za pomocą platform społecznościowych) swoich dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy
  • ufanie spreparowanym wiadomościom, które zostały do nas wysłane

Autorzy kampanii zwracają uwagę, by przed wysłaniem komukolwiek pieniędzy, zawsze sprawdzać do kogo faktycznie trafią. Samo upewnienie się, że wiadomość i faktura pochodzą od znanej nam firmy może nie wystarczyć – konieczne jest także porównanie numeru konta podanego na dokumencie z tym, jakiego dane przedsiębiorstwo faktycznie używa. Dzięki temu możemy uniknąć oszustwa i wysłania pieniędzy do cyberprzestępców.

Zabezpieczyć się przed oszustwami

Wśród innych porad dla internautów, znalazło się także miejsce na wskazówki dotyczące postępowania z podejrzanymi wiadomościami. Nigdy nie powinniśmy klikać w linki, które budzą nasze wątpliwości co do ich natury. Mogą one przekierować nas na spreparowane przez hakerów strony, które służą wyłudzaniu danych oraz pieniędzy.

Osobną kwestią jest zbyt częste dzielenie się poufnymi informacjami przez wiele osób, które korzystają z portali społecznościowych. Z wrzuconych do sieci zdjęć naszych dokumentów, oszuści mogą pozyskać szereg danych, które następnie wykorzystają do wyłudzenia kredytu lub wzięcia tzw. pożyczki chwilówki.

Wiedząc o sposobach działania cyberprzestępców, możemy się przed nimi skutecznie chronić. Przede wszystkim należy pamiętać aby nigdy nie otwierać podejrzanych maili i załączników. Konieczne jest również uważanie na linki otrzymane mailem i przez komunikatory – nawet jeżeli pochodzą od naszej rodziny czy znajomych. Aplikacje i programy powinno się pobierać wyłącznie z pewnych źródeł, aby zmniejszyć ryzyko zawirusowania urządzenia.

Przy korzystaniu z rozmaitych witryn niezbędne jest stosowanie różnych i skomplikowanych haseł oraz regularne ich zmienianie. O tym ostatnim powinniśmy pamiętać szczególnie wtedy, gdy wiemy, że doszło do wycieku danych z jakiejś bazy i nasze dane mogły zostać ujawnione.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *