Uwaga na oszustów. Co drugi Polak zetknął się z cyberprzestępstwami

Cyberprzestępca stają się coraz popularniejsze. Mając na uwadze skalę zagrożenia, wiele instytucji postanowiło przygotować poradniki, które mogą pomóc internautom uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami, czekającymi na nich w sieci.

Tego rodzaju poradnik, we współpracy z CyberRescue, przygotował także mBank. Internauci mogą dzięki niemu poznać najpopularniejsze oszustwa, z jakimi można ostatnio zetknąć się w sieci oraz dowiedzieć się, jak uchronić się przed zostaniem ich ofiarą.

Ludzie są niesamowici

Kampania pod tytułem “Ludzie są niesamowici” ma zwrócić uwagę na najpopularniejsze błędy, popełniane przez wszystkich, w trakcie korzystania z Internetów. Wśród najczęściej pojawiających się problemów, jej autorzy wymieniają:

  • kupowanie w sieci bez upewnienia się, że dany sklep faktycznie istnieje
  • opłacanie faktur otrzymanych mailem nie sprawdzając wcześniej, czy faktycznie dana zaległość istnieje i trafi do prawdziwego podmiotu
  • klikanie w podejrzane linki
  • udostępnianie w sieci (głównie za pomocą platform społecznościowych) swoich dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy
  • ufanie spreparowanym wiadomościom, które zostały do nas wysłane

Autorzy kampanii zwracają uwagę, by przed wysłaniem komukolwiek pieniędzy, zawsze sprawdzać do kogo faktycznie trafią. Samo upewnienie się, że wiadomość i faktura pochodzą od znanej nam firmy może nie wystarczyć – konieczne jest także porównanie numeru konta podanego na dokumencie z tym, jakiego dane przedsiębiorstwo faktycznie używa. Dzięki temu możemy uniknąć oszustwa i wysłania pieniędzy do cyberprzestępców.

Zabezpieczyć się przed oszustwami

Wśród innych porad dla internautów, znalazło się także miejsce na wskazówki dotyczące postępowania z podejrzanymi wiadomościami. Nigdy nie powinniśmy klikać w linki, które budzą nasze wątpliwości co do ich natury. Mogą one przekierować nas na spreparowane przez hakerów strony, które służą wyłudzaniu danych oraz pieniędzy.

Osobną kwestią jest zbyt częste dzielenie się poufnymi informacjami przez wiele osób, które korzystają z portali społecznościowych. Z wrzuconych do sieci zdjęć naszych dokumentów, oszuści mogą pozyskać szereg danych, które następnie wykorzystają do wyłudzenia kredytu lub wzięcia tzw. pożyczki chwilówki.

Wiedząc o sposobach działania cyberprzestępców, możemy się przed nimi skutecznie chronić. Przede wszystkim należy pamiętać aby nigdy nie otwierać podejrzanych maili i załączników. Konieczne jest również uważanie na linki otrzymane mailem i przez komunikatory – nawet jeżeli pochodzą od naszej rodziny czy znajomych. Aplikacje i programy powinno się pobierać wyłącznie z pewnych źródeł, aby zmniejszyć ryzyko zawirusowania urządzenia.

Przy korzystaniu z rozmaitych witryn niezbędne jest stosowanie różnych i skomplikowanych haseł oraz regularne ich zmienianie. O tym ostatnim powinniśmy pamiętać szczególnie wtedy, gdy wiemy, że doszło do wycieku danych z jakiejś bazy i nasze dane mogły zostać ujawnione.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Militaria

Wyrzutnie rakietowe HIMARS już w Ukrainie. Zobacz je w akcji!

Jak poinformował ukraiński rząd, pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS są już w rękach ukraińskich żołnierzy. Broń trafiła tam w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych i w sieci pojawiło się już nagranie rzekomo prezentujące je w akcji.

Mobilne

Aplikacje, które pomogą uniknąć mandatu podczas wakacji. Poznaj je!

Zbliżające się wakacje wiążą się z wyjazdami, a wiele osób decyduje się na podróż własnym autem. Warto jednak mieć na uwadzę, że rok 2022 stoi pod znakiem podwyżek i dotyczy to również kar za przekroczenie prędkości na polskich drogach. O “mandatach grozy” z pewnością usłyszymy tego lata wielokrotnie, a dzięki tym aplikacjom kierowcy z wyprzedzeniem dostaną informację o najbliższych fotoradarach.

Oprogramowanie

W jakim stopniu przeglądarki są dziś zgodne ze standardem HTML?

Dyskusje na temat zgodności przeglądarek z HTML5 całkowicie ucichły. Wróciliśmy do sytuacji sprzed dwóch dekad, gdy rozpatrywano jedynie zgodność stron z przeglądarką, a nie standardem. Czyżby wszyscy byli już zgodni z HTML5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.