Bardzo groźna podatność w PHP. Setki tysięcy narażonych urządzeń

Znaleziono krytyczną podatność w PHP. Wykorzystanie tej luki bezpieczeństwa pozwala na zdalne wykonanie kodu, czego konsekwencją może być całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem. Narażonych jest wiele aktywnie wykorzystywanych urządzeń.

Podatność została zgłoszona 7 maja br. deweloperom PHP, zaś 6 czerwca zostały wypuszczone nowe wersje oprogramowania. Należy niezwłocznie zainstalować stosowne poprawki. Zgodnie z opisem Devcore podatność dotyczy praktycznie wszystkich wersji PHP zainstalowanych na Windowsach.

Skala podatności

Narażone są wszystkie wersje XAMPP na Windowsa.

Warto również podkreślić, że w trzech wersjach językowych można zdalnie wykonać kod bez uwierzytelnienia. Dotyczy to tradycyjnego i uproszczonego chińskiego (strony kodowe 950 i 936) oraz japońskiego (strona kodowa 932) dla PHP w trybie CGI.

Jak się zabezpieczyć?

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie najnowszej wersji PHP.

Jeżeli mowa o PHP w trybie CGI, działającego w trzech wspomnianych wersjach językowych i bez możliwości aktualizacji wersji PHP, należy zastosować poniższe zalecenia.

W przypadku XAMPP należy zlokalizować plik /apache/conf/extra/httpd-xampp.conf. Kolejnym krokiem jest znalezienie linijki o treści ScriptAlias /php-cgi/ „C:/xampp/php/”, a następnie dodanie przed nią hashtaga, dzięki czemu stanie się komentarzem.

Liczba podatnych urządzeń

Nie da się określić dokładnej liczby podatnych urządzeń. Według shodan.io, istnieje ponad 650 tysięcy urządzeń w Chińskiej Republice Ludowej i Japonii, które korzystają z PHP. Nie oznacza to jednak, że luka bezpieczeństwa dotyczy tych wszystkich urządzeń.

Wątek podatności sprzed 12 lat

Jak pisze orange.twpodobna podatność wystąpiła już 12 lat temu. Nadano jej ID CVE-2012-1823. Poprawka wdrożona w zeszłej dekadzie może zostać ominięta za pomocą jednej z funkcjonalności Windowsa, która została opisana 23 kwietnia 2024r.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *